کتاب آبی ریاضی 3 دوازدهم [12] تجربی قلم چی

60,000 تومان75,000 تومان (-20%)

هم اکنون در انبار موجود نیست - اما میتوانید این محصول را پیش خرید کنید

  • مجموعه طبقه بندی شده پیمانه ای
  • مؤلف: گروه مولفان
  • انتشارات: قلم چی

کتاب پیمانه‌ای ریاضی 3، اثری از گروه مؤلفان، برای پایه دوازدهم تجربی در انتشارات کانون فرهنگی آموزش (قلم‌چی) به چاپ رسیده است.

کتاب حاضر با هدف آماده کردن دانش‌آموزان برای کسب نتایج مطلوب در آزمون‌هایی چون کنکور سراسری تهیه و تدوین شده است. محتوای آن برگرفته از کتاب درسی ریاضی 3 رشته تجربی بوده و در طراحی سؤالات و ارائه آنها، دو ویژگی مدیریت زمان و کیفیت مطالعه مدّ نظر بوده است. ابتدای هر فصل را درخت دانش، تشکیل می‌دهد که حاوی سرفصل‌های مهم درسی، بیان تعداد تست برای هر مبحث و تبیین مسیر مطالعاتی دانش‌آموز است. از این طریق می‌توان دریافت که چه موضوعاتی در فصل جاری مورد بحث و سؤال قرار گرفته و دانش‌آموز بایستی چه تعداد سؤال را پاسخ دهد و به این طریق برنامه‌ای کلی پیرامون فصل برای او در نظر گرفته شده است. هر فصل به بخش‌هایی تقسیم شده و هر مبحث در یک بخش هم دارای آموزش است و هم سؤالات تستی. بخش‌های آموزشی، نکات مهم و موارد ضروری برای حل بهتر سؤالات را در خود جای داده‌اند، تعاریف، فرمول‌ها و نتایج مهم در کادرهای جداگانه‌ای تفکیک شده‌اند تا هنگام مرور و جمع‌بندی، مفید واقع شوند. پس از هر درس‌نامه، مجموعه‌ای از تست‌ها گنجانده شده تا با پاسخ‌گویی به این سؤالات، مباحث مرور شده و تسلط کافی بر آنها به وجود آید. سؤالات برای هر مبحث به صورت پیمانه‌ای‌اند، به این معنا که با توجه به اهمیت موضوع و نیاز به حل سؤالات جهت تسلط بر مطلب، یک یا دو پیمانه ده سؤالی وجود دارد تا از این طریق از افراط و تفریط در ارائه تست جلوگیری شده و علاوه بر آن، زمینه مدیریت زمان در پاسخ‌دهی برای مخاطب فراهم آید. هم‌چنین از آنجا که سؤالات، چینشی از آسان به دشوار دارند، توانایی فرد را در جواب دادن افزایش می‌دهد، ضمن آنکه توصیه شده برای پاسخ‌گویی به هر بخش از سؤالات تمرین‌های مشابه آنها در کتاب درسی، مطالعه شود و سپس تست‌های کتاب حاضر مورد توجه قرار بگیرد. وجود این ویژگی‌ها و توصیه‌ها، مطالعه مخاطبان را بهبود بخشیده و آنان را در اجرای بهتر مطالعه و تست‌زنی یاری می‌دهند. گفتنی‌ست تست‌ها یا تألیفی‌اند و یا برگرفته از کنکورهای سال‌های گذشته تا به عنوان مجموعه‌ای کامل دانش‌آموز را در مسیر نیل به اهداف بزرگی چون پیروزی در کنکور یاری رساند. گنجاندن پاسخ‌نامه تشریحی برای این سؤالات، عاملی‌ست در بررسی درستی یا نادرستی جواب‌های دانش‌آموز و رفع ایرادها و ضعف‌های احتمالی.

 

اطلاعات بیشتر

تعداد صفحات

سال انتشار

قطع

نوبت چاپ

نوع جلد

فهرست

تابع: 4 موضوع / 9 زیرموضوع / 220 تست

1- توابع چند جمله‌ای – توابع صعودی و نزولی

2- ترکیب توابع

3- تبدیل نمودار توابع

4- تابع وارون

آزمون پایان فصل

پاسخ تشریحی

 

مثلثات: 2 موضوع / 5 زیر موضوع / 130 تست

1- تناوب و تانژانت

2- معادلات مثلثاتی

آزمون پایان فصل

پاسخ تشریحی

 

حد بی‌نهایت و حد در بی‌نهایت: 2 موضوع / 3 زیر موضوع / 100 تست

1- حد بی‌نهایت

2- حد در بی‌نهایت

آزمون پایان فصل

پاسخ تشریحی

 

مشتق: 3 موضوع / 9 زیرموضوع / 230 تست

1- آشنایی با مفهوم مشتق

2- مشتق‌پذیری و پیوستگی

3- آهنگ تغییر

آزمون پایان فصل

پاسخ تشریحی

 

کاربردهای مشتق: 2 موضوع / 3 زیرموضوع / 120 تست

1- اکسترمم‌های تابع

2- بهینه‌سازی

آزمون پایان فصل

پاسخ تشریحی

 

هندسه: 2 موضوع / 7 زیرموضوع / 140 تست

1- تفکر تجسمی و آشنایی با مقاطع مخروطی

2- دایره

آزمون پایان فصل

پاسخ تشریحی

 

احتمال: 2 موضوع / 60 تست

1- یادآوری

2- قانون احتمال کل

آزمون پایان فصل

پاسخ تشریحی

برشی از متن کتاب

مفاهیم اولیه

پدیده (آزمایش) تصادفی: پدیده‌ای (آزمایشی) است که از همه حالت‌های ممکن در به وقوع پیوستن آن مطلع باشیم، اما از اینکه کدام حالت قطعاً رخ خواهد داد اطمینان نداشته باشیم.

فضای نمونه‌ای: مجموعه‌ همه حالت‌های ممکن در به وقوع پیوستن یک پدیده تصادفی را فضای نمونه‌ای آن پدیده تصادفی نامیده و معمولاً آن را با S نشان می‌دهیم.

پیشامد تصادفی: اگر یک پدیده تصادفی رخ دهد و S فضای نمونه‌ای آن باشد، آنگاه هر زیرمجموعه S را یک پیشامد تصادفی در فضای نمونه‌ای S می‌نامیم.

وقوع پیشامد تصادفی: وقتی می‌گوییم پیشامدی به وقوع پیوسته (رخ داده) است، یعنی عضوی از آن پیشامد به عنوان نتیجه آزمایش مشاهده شده است.

احتمال پیشامد تصادفی: احتمال رخداد پیشامد A از فضای نمونه‌ای S را با نماد P(A) نشان می‌دهیم که برای محاسبه آن تعداد اعضای مجموعه A (یعنی n(A) که تعداد حالت‌های مطلوب است) را بر تعداد اعضای مجموعه S (یعنی n(S) که تعداد حالت‌های ممکن است) تقسیم می‌کنیم (یعنی P(A) =      ) از آنجا که A زیرمجموعه S است پس 0 ≤ n (A) ≤ n (S) بنابراین  0 ≤ P (A)  ≤ 1، بیشتر بودن P (A)، بیشتر بودن شانس وقوع پیشامد A را نشان می‌دهد و بالعکس.

 

اعمال روی پیشامدها

1- اشتراک دو پیشامد: اگر A و B دو پیشامد در فضای نمونه‌ای S باشند، آنگاه اشتراک آن‌ها را با نماد A ∩ B نشان می‌دهیم که تعبیر آن چنین است: «پیشامد A ∩ B زمانی رخ می‌دهد که هم پیشامد A و هم پیشامد B رخ دهد.»

توجه: 1. اگر پیشامد A زیرمجموعه پیشامد B باشد، آنگاه داریم A ∩ B = A و بالعکس یعنی از A ∩ B = A می‌توان نتیجه گرفت که A ⊆ B.

  1. در مسائل احتمال، اشتراک (∩) متناظر با عبارت «و» است.

 

پیشامدهای ناسازگار: اگر A و B دو پیشامد در فضای نمونه‌ای S باشند، به طوری که A ∩ B = ∅ ، آن گاه دو پیشامد A و B ناسازگار نامیده می‌شوند، یعنی این دو پیشامد نمی‌توانند به طور هم‌زمان اتفاق بیفتند.

 

2- اجتماع دو پیشامد: اگر A و B دو پیشامد در فضای نمونه‌ای S باشند، آنگاه اجتماع آن‌ها را با نماد  A ∪ B نشان می‌دهیم که تعبیر آن چنین است: «پیشامد A ∪ B زمانی رخ می‌دهد که پیشامد A یا پیشامد B یا هر دوی آنها رخ دهد.»

با توجه به اینکه n (A ∪ B) = b (A) + n (B) – n (A ∩ B)، از تقسیم طرفین این تساوی بر n (S) می‌توان نتیجه گرفت:

P (A ∪ B) = P (A) + P (B) – P (A ∩ B)

توجه: در مسائل احتمال، اجتماع (∪) متناظر با عبارت «یا» است.

اگر دو پیشامد A و B ناسازگار باشند، آن‌گاه A ∩ B = ∅ و در نتیجه P (A ∩ B) = 0، پس:

P (A ∪ B) = P (A) + P (B)

تعمیم رابطه بالا به این صورت است: اگر A، B، C و … پیشامدهایی دو به دو ناسازگار از فضای نمونه‌ای S باشند آنگاه:

P (A ∪ B ∪ C ∪ …) = P (A) + P (B) + P (C) + …

 

3- متمم یک پیشامد: اگر A پیشامدی در فضای نمونه‌ای S باشد، آنگاه متمم آن را با A’ نشان می‌دهیم که تعبیر آن چنین است: «پیشامد A’ زمانی رخ می‌دهد که A رخ ندهد.»

خواص پیشامد متمم:

1) A ∩ A’ = ∅

2) A ∪ A’ = S

3) P (A) + P (A’) = 1 ⟹ P (A) = 1 – P (A’) یا P (A’) = 1 – P (A)

در بعضی از مسائل، محاسبه P (A’) ساده‌تر از محاسبه P (A) است. برای حل این مسائل از خاصیت 3 در بالا استفاده می‌کنیم.

4- تفاضل دو پیشامد: اگر A و B دوپیشامد در فضای نمونه‌ای S باشند، آنگاه تفاضل B از A را با نماد A – B نشان می‌دهیم که تعبیر آن چنین است: «پیشامد A – B زمانی رخ می‌دهد که پیشامد A رخ دهد ولی پیشامد B رخ ندهد.»

Be the first to review “کتاب آبی ریاضی 3 دوازدهم [12] تجربی قلم چی”

نظرات

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

فهرست فروشگاه

کتاب آبی ریاضی 3 دوازدهم [12] تجربی قلم چی

60,000 تومان75,000 تومان (-20%)

افزودن به سبد