کتاب نشت نشا – رضا امیرخانی

7,000 تومان

هم اکنون در انبار موجود نیست - اما میتوانید این محصول را پیش خرید کنید

(جستاری در پدیده ی فرار مغزها)

نویسنده: رضا امیرخانی

انتشارات: قدیانی

کتاب نشت نشا (جستاری در پدیده ی فرار مغزها) نوشته ی رضا امیرخانی در انتشارات قدیانی به چاپ رسیده است.

فرار مغزها همیشه موضوعی مورد بحث بخصوص در چندین دهه گذشته است  وصد البته  همیشه باعث تاسف و حیرت. همه ما کم و بیش به دلایل مهاجرت نخبه ها از کشور واقف هستیم اما  نگاه “رضا امیرخانی” نگاهی نو همراه با شوخ طبعی و البته نحوه نگارشی مخصوص به خود می باشد که حتی وقتی با نظراتش  مخالف هستی اما همچنان هیجان دنبال کردن کتابش را داری. در این کتاب نویسنده به نقد نظام آموزشی با ادبیاتی خاص و منحصر به فرد پرداخته است. ” نشت نشا ” منبعی مناسب برای دلایل فرار و شفاف سازی و از بین بردن توهمات و تعصبات نسبت به موضوع فرار مغزها می باشد. نویسنده راه حل جلوگیری از فرار مغزها را تولید علم بومی می داند و این امیدواری را می دهد که روزی فرهنگ بومی گرایی و بومی زیستن را در کشورمان ایران تجربه کنیم. این کتاب می تواند وجدان نخبگانی را که زمانی در این کشور رایگان تحصیل کرده و بالیده اند را برای همیشه بیدار نگه دارد تا وطنشان را ترک نکنند. چون آنها نشایی هستند که نشت کرده اند و باشد که بارور شوند و بازگردند…

اطلاعات بیشتر

وزن130 g
ابعاد205 × 140 mm
موضوع

جامعه شناسی

تعداد صفحه

102

قطع

رقعی

نوع جلد

جلد نرم

نوبت چاپ

25

برشی از متن کتاب

مساله زیر زمینی نیست در آن مافیایی وجود ندارد. حرف در آورده ایم که باندهایی زیر زمینی براي بچه‌ها پذيرش مي‌فرستند و خودمان هم باور كرده‌ايم. بچه‌ها سر و دست مي‌شكنند براي رفتن. بگذار مسؤولانِ آگاه بخوانند‍! دانش‌جوي سالِ سه‌ي شريف اگر اپليكيشن فرم دستش نباشد و براي تافل لغت حفظ نكند، يا مشنگ است، يا فقير است، يا پخمه.

 

خيال كرده‌ايم كه در زمين خودمان دانش‌گاه ساخته‌ايم و نيرو مي‌پرورانيم و آينده‌سازان، مملكت را زير و زبر مي‌كنند و انقلابِ فرهنگي و توسعه‌ي علمي و مشتي محكم… اما ديديم كه اولين سوراخِ پذيرش كه باز شد، به‌ترين نيروهاي‌مان ظرفِ سه سوت كندند و رفتند و به قولِ متواتر فرار كردند… اصلا فراري در كار نيست. فرار از كجا به كجا؟ جهانِ سوم موظف است تا مقطعِ كارشناسي، براي جهانِ اول نيرو تربيت كند، ارشد و دكترايش را هم شايد بعدتر به برنامه‌مان اضافه كنند! بعد حضراتِ از ما به‌تران خودشان دست به گزينش و انتخاب مي‌زنند و چاق و چله‌ها را سوا مي‌كنند. به همين راحتي. ما خيال مي‌كنيم كه صاحب دانش‌گاه شده‌ايم. دانش‌گاهِ ما ارتباطي به كشورِ ما ندارد. دانش‌گاه‌هاي ما شعباتي از دانش‌گاه‌هاي اروپا و امريكا هستند.

به دانش‌جوی کشاورزی‌مان آموزش می‌دهیم که از جنگل‌ها چگونه محافظت کند. به او توصیه می‌کنیم که در آب و هوای مرطوب چه درختانی را به عمل آورد. به او یاد می‌دهیم که حفظ محیطِ زیست چه اهمیتی دارد… بنده خدا از زیر آن پنجاه تومانیِ بزرگ که بیرون آمد، کویر می‌بیند و بیابان و کوهستان! پرس و جو می‌کند و می‌فهمد که اصالتاً از تکست اروپایی درس خوانده است. رمقِ دانش‌جوی مهندسی‌مان را می‌کشیم که یاد بگیرد چگونه طراحی کند. به زور کتابِ طراحیِ اجزای جوزف ادوارد شیگلی را طی شش واحد تنقیه‌اش می‌کنیم که خوب حالی‌اش شود. حالا او می‌تواند مسائل سه بعدیِ نامعینِ انتزاعی را حل کند. مثلاً طراحیِ شترگلوی توالتِ فرنگیِ پلاستیکیِ مقاوم در برابر حرارت بالای 2000 درجه! بعد می‌بینیم این با مستراح‌های سنتیِ ما جور در نمی‌آید، استادان به این نتیجه می‌رسند که سنت ‌ها را قاتی‌ اش کنند.

و در دانشگاه علوم انسانی یاد میگیری که کانت و هگل چه فرمایشاتی فرموده اند ، اما یک گام که از دانشگاه بیرون می گذاری ، بن کتابت را می فروشی به کوپن فروش های میدان انقلاب. در دانشگاه می آموزی که چه گونه باید زلزله را به صورت تری دایمنشنال برای سازه های ساختمانی محاسبه کنی ، اما پایت را که از در دانشکده بیرون گذاشتی ، می بینی حتی در توسعه ی خود دانشگاه ، پیمان کار ساختمانی گوشش بده کار آن چه تو علم می دانی نیست … یعنی میان دانشگاه و بیرون دانشگاه فاصله ای پر ناشدنی وجود دارد.”

“در همه جای دنیا دانش گاه ساخته می شود تا مشکلات علمی آن کشور را حل نماید، اما در جهان سوم مسئله جور دیگری است. این جا دانشگاه ساخته نشده است. دانشگاه ترجمه شده است. لذاست که میبینی دانشگاه به جای حل مشکلات مملکت ما ، مشکلات ممالک دیگر را حل میکند.

تو اگر محصولت را به غرب بدهی، غربی هستی. روی قالی ایرانی زنده گی کنی و ناهار قرمه سبزی بخوری و وان یکاد آویزان کنی در آفیس دانش گاهت و شب جمعه ها هم بروی دعای کمیل ، انتهای کار با همه‌ی این خواص می توانی ایرانی نباشی …

مگر می توان چرخ دنده‌ی ماشینی بود و آن ماشین را نفی کرد؟

Be the first to review “کتاب نشت نشا – رضا امیرخانی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

فهرست فروشگاه

نشت نشا

کتاب نشت نشا - رضا امیرخانی