d8b9d984d985db8c-225x300

کتاب ضرورتی در سبد فرهنگی خانواده – کتابانه

کودکانی که از سنین پایین شروع به خواندن کتاب می کنند درک بهتری نسبت به آن هایی که مطالعه ندارند در برابر موقعیت های متفاوت دارند.

‌آینده از آن کودکان و نوجوانان است و هر جامعه ای که در زمینه کودکان و نوجوانان برنامه ریزی و سرمایه گذاری داشته باشد، آن جامعه در آینده به رشد و تعالی خواهد رسید. یکی از مهمترین دوران اجتماعی شدن و جامعه پذیری انسان ها دوران کودکی است که فوق العاده دارای اهمیت می باشد. بر اساس آموزش های دوران کودکی و تربیت در این دوران می‌تواند انسانی پرورش یابد که نسبت به همنوعان خود احساس مسئولیت کند و وظایف خودش را انجام دهند و یا اینکه قانون گریزی و بی ‌توجهی به همنوعان خود را داشته باشد که همه این ها ریشه در دوران کودکی و نوجوانی و نوع تربیتی است که خانواده‌ها و همچنین جامعه در این دوران برای افراد اعمال می‌کنند. نباید این را فراموش کرد که گشودن دریچه های یادگیری، فرهنگ و اندیشه سازی کودکان و نوجوانان از طریق مطالعه و کتاب خوانی میسر می گردد. در ایجاد نمودن علاقه مندی، تشویق و ترغیب کودکان و نوجوانان به مطالعه ی کتاب به جز خانواده گروه هایی چون: همسالان، معلمان، مراکز فرهنگی هنری، کتابخانه ها، دستگاه های مرتبط با فعالیت های فرهنگی و متولیان فرهنگ کتابخوانی نقش بسزایی را ایفاء می کنند.

نوجوانان امروز بیش از آنکه وقت خود را با مطالعه کتاب بگذرانند یا به کتابخانه بروند و به فعالیت‌های علمی، هنری و فرهنگی بپردازند، زمان خود را به فضاهای مجازی و بازی‌های الکترونیکی اختصاص می‌دهند. گرفتن اطلاعات از اینترنت به ظاهر خوب و کاری آسان است اما غافل از اینکه این امر می تواند سبب آگاهی کاذب شود و روز به روز افراد به خصوص نسل جوان را از مطالعه ی کتب دور و سرانه مطالعه را در کشور از میزان فعلی نیز کمتر کند. کودکانی که از سنین پایین شروع به خواندن کتاب می کنند درک بهتری نسبت به آن هایی که مطالعه ندارند در برابر موقعیت های متفاوت دارند و می توان گفت بالقوه از سناریوی علت و معلولی برای تحلیل استفاده می کنند. خواندن و به دست آوردن دانش در شناخت علایق و عمیق شدن در آن ها موثر است. از آنجایی که پس از انقلاب اسلامی به خصوص امروزه کتاب کودک و نوجوان  به لحاظ موضوع تنوع بسیاری پیدا کرده، نسل جوان به خوبی می توانند هرآنچه که متناسب با سلیقه شان است را در بین کتاب ها بیابند. از جمله موضوعات این حوزه می توان به این موارد اشاره کرد: داستان های تربیتی، تاریخی، آموزه های دینی، افسانه ملل، داستان امامان و پیامبران، داستان مصور، مثل ها و قصه ها، هوش و سرگرمی، مشاهیر، کتاب های مرتبط با محیط زیست، رمان های کودک و نوجوان، کتاب های طنز، کتاب های شعر کودک و نوجوان، کتاب های علمی، کتاب های فانتزی، کتاب های آموزشی، کتاب های رنگ آمیزی، داستان های کودک و نوجوان، داستان هایی از ادبیات پارسی، کتاب های قرآنی، آثار روانشناسی و …

همانطور که گفته شد تنوع موضوع بسیار است اما کودکان و نوجوانان و والدین آن ها باید متذکر این نکته که “شما هرچه می خوانید تبدیل به آن خواهید شد” نیز باشند زیرا که همین کتاب ها می توانند رشد عاطفی ، درگیری اجتماعی ، آگاهی فرهنگی و هوش صنعتی را تقویت کنند و با استفاده از آن ها می توانید خود پنهان خود را کشف کنید و  هر از گاهی پیشرفت شخصی خود را ارزیابی کنید.

این مقاله در گروه فرهنگی کتابانه گردآوری شده است.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    فهرست فروشگاه