کاربردهای دانشگاه – کتابانه

از دیرباز دانشگاه یکی از پایه های اصلی تشکیل جامع متمدن بوده است.

یکی از مراکز آموزشی دانشگاه ها می باشند، که طی سال ها دچار تحولات شده اند. دانشگاه به مجموعه ای از افراد که وابسته به یک گروه، جامعه و شرکت هستند گفته می شود؛ که دارای یک هدف هستند و از مجموع  قوانین و مقررات مشخص جهت تحقق آن پیروی می کنند. اولین گروه هایی که شکل گیری آن ها را می توان به عنوان اولین دانشگاه های جهان قلمداد کرد در نیمه دوم قرن 6 قبل از میلاد و در آتن می باشد. در واقع هدف اصلی این آموزش ها را می توان تربیت شهروندانی توانا در استفاده از ابزارها جهت موفقیت در جامعه دانست. دانشگاه از نهادهای اصلی مدرنیته و محل تعامل میان دانش، فرهنگ و جامعه است. امروزه دانشگاه مدرن وجهی تولید کننده دارد، نهادی است که میان گفتمان های موجود در جامعه به ویژه میان دانش به منزله یک گفتمان آکادمیک و ساختارهای فرهنگی جامعه وساطت یا نوعی تعامل و تعادل برقرار می کند. نقش اصلی نهاد دانشگاه مربوط به ارتباطات بازتابی و شهروندی است. از این منظر، دانشگاه می تواند با دموکراتیزه کردن دانش به بازیگری مهم در حوزه عمومی تبدیل شود. همچنین دانشگاه نقش مهمی در برقراری ارتباط میان تکنولوژی و شهروندی برای ظهور و شکل گیری شهروندی تکنولوژیک می تواند ایفا کند. تکنولوژی، به ویژه تکنولوژی اطلاعات حقیقتی غیرقابل انکار در جهان امروز است و خاصیت متمدن سازی آن به پیشرفت شهروندی می تواند کمک شایانی کند. دانشگاه ها بیش از هر سازمان و نهاد دیگر برای ایفای این نقش مناسب و مجهز هستند.

در پاسخ به مسائلی که جهان آینده با آن مواجه است، آموزش و تعلیم و تربیت سرمایه ای ضروری برای واقعیت بخشیدن به آرمان هایی چون عدالت، صلح،برابری،دسترسی یکسان و… تلقی می شود. به عبارت دیگر چالش های به وجود آمده در عصر حاضر دانش را به مزیت رقابتی اصلی برای جوامع تبدیل کرده است. جوامعی که قادر باشند به خوبی دانش را شناخته و آن را مدیریت کنند، می توانند فرصت های نابی را برای خویشتن رقم بزنند و درعین حال برای جوامعی که تحولات محیطی را نمی شناسند و یا نمی خواهند بشناسند این امر تهدیدی جدی قلمداد می شود. در واقع امروزه خلق، سازماندهی، تبدیل و به کار بستن دانش کلید موفقیت جوامع محسوب می شود. در این حالت جوامع ضمن این که با استفاده از این ابزار به حل مشکلات تصمیم گیری، برنامه ریزی های استراتژیک، یادگیری پویا و…. کمک می کنند از زوال دارایی های ذهنی خویش نیز جلوگیری می نمایند. ارتباطی که بین دانش و مفاهیمی مانند نوآوری، سازمان های یاد گیرنده، بهره وری، اثربخشی، کارایی و سایر مؤلفه های ارزنده که مؤلفه های کلیدی رقابت و حیات سازمانی محسوب می شوند، وجود دارد اهمیت توجه و استفاده از دانش مدیریت آن را چند برابر می کند. شواهدی وجود دارد که اگر جوامع و سازمان های موجود در آن به خوبی از این موقعیت استفاده ننمایند دیر یا زود به سمت زوال و نابودی حرکت خواهند کرد. زیرا توانمندی امروز در گرو دارا بودن سرمایه دانش بوده و به کارگیری مجموعه ظرفیت های ذهنی خلاق است که به طور موثری توسعه و پیشرفت را ممکن می سازد.

با توجه به آنچه گفته شد، دانشگاه دیگر تنها مرکزی برای توسعه دانایی بر محور «دانستن» نیست بلکه به مکان تولید تکنیک های «توانستن» بدل شده است. کارآفرینی در دانشگاه تعامل تمامی رشته‌ها و آموزش‌های دانشگاهی را می‌طلبد و علاوه بر آموزش کارآفرینی در تمامی رشته‌های دانشگاهی باید مراکز نوآوری و کارآفرینی نیز در هر یک از دانشکده‌های دانشگاه فعال شود. از جمله وظایفی که این مراکز دارند معرفی رشته های مورد نیاز جامعه و راه های کسب درآمد از آن ها می باشد.

در انتها قصد داریم به چند مورد از رشته های دانشگاهی که معمولا یک جامعه به دانش در آن زمینه نیاز دارد اشاره کنیم:

رشته اقتصاد

اقتصاد یکی از مهم ترین رشته های جهان می باشد که مدرک آن سومین رشته ی محبوب در میان افراد موفق و میلیونر است.  علم اقتصاد، علم تخصیص بهینه منابع است. منابعی که کم یا محدود هستند. دانشجویان دوره کارشناسی اقتصاد می توانند مدل های اقتصادی نوشته، تجزیه و تحلیل کرده و پیشنهادهای تازه ای برای رفع مشکلات اقتصادی مؤسسه و سازمان های مختلف ارائه دهند. دانشجویان این رشته به دلیل داشتن ذهنی باز و تحلیل گر و آشنایی صحیح با مسائل و مباحث اقتصادی، نگاه کارشناسانه ای نسبت به جامعه و پیرامون خود دارند و می توانند در هر شغل و تجارتی موفق و کارآمد باشند. (بیشتر بخوانید: چرا باید به علم اقتصاد اهمیت دهیم؟)

رشته روانشناسی

رشته روانشناسی با در نظر گرفتن نیازهای طبیعی انسان و درک روح زمان، به عنوان پرچمدار مطالعه پیچیدگی ‎های بشر امروز است. با توجه به این موضوع در تمامی عرصه ها می تواند کارآفرین باشد. در واقع، امروزه روانشناسی با همه جنبه های زندگی ما ارتباط دارد و هر اندازه که جامعه پیچیده تر شود، روانشناسی نیز نقش مهمتری در حل مسائل آدمی بر عهده می گیرد. تا جایی که امروزه ما با حوزه های تخصصی جدیدی مثل روانشناسی مهندسی، روانشناسی محیطی روبرو هستیم.

رشته تربیت بدنی

تربیت بدنی نیز یک رشته شناور می باشد که از علوم مختلف برای تقویت و تربیت جسم و روان انسان استفاده می کند. این رشته از یک سو مشتمل بر یک سری رشته های پایه ی پزشکی می باشد، و از سوی دیگر بخشی از دروس این رشته شامل علوم تربیتی است تا دانشجوی این رشته با تنش و واکنش انسان ها آشنا شود. درباره موقعیت شغلی رشته تربیت بدنی باید گفت فارغ التحصیل این رشته می تواند به عنوان مربی و مسئول ورزش در وزارتخانه ها و بعضی از وزارتخانه ها که بخش تربیت بدنی دارند و… فعالیت کند. (بیشتر بخوانید: تربیت بدنی؛ تعلیم و تربیت بدن)

رشته حسابداری

برای تصمیم گیری های اقتصادی، افراد و موسسات نیازمند اطلاعاتی هستند که این اطلاعات را حسابداری در اختیار می گذارد. در واقع حسابداری یک فعالیت خدماتی است که وظیفه اش فراهم کردن اطلاعات کمّی است که اساسا دارای ماهیت مالی درباره واحد اقتصادی هستند. حسابداری از رشته هایی است که تقاضا برای آن در بازار کار زیاد است  بانک ها، موسسات و شرکت های تجاری، تولیدی و خدماتی، موسسات حسابداری و حسابرسی و… از مشاغل موجود برای یک فارغ التحصیل رشته حسابداری است. (بیشتر بخوانید: حسابداری از چه می گوید؟)

این مقاله توسط گروه فرهنگی کتابانه گردآوری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست فروشگاه