cinema1

نخستین گام های سینما – کتابانه

تاریخ سینما به طور کلی عبارت است از شرح کارهای کارگردانان که با استعمال دستگاه های تازه راه های نو برای ساختن فیلم های مهیج و سرگرم کننده برای تماشاگران پیدا کرده اند.

بیش از نیم قرن است که در سراسر جهان، مردم سینما می روند و جادوی مرموز تصاویر زنده ای که در تالاری تاریک روی پرده پدیدار می شود، آنها را مسحور می کند. اغلب افراد به سینما می روند تا تفریح کنند، لذت ببرند، مانند وقتی که کتاب می خوانند یا به موسیقی گوش می دهند. ولی درباره ی موسیقی و کتاب، به عنوان هنر بحث می شود، حال آنکه سینما را فقط سینما می دانند. اصولا شرایط و اوضاع سهل و ساده ی دیدن فیلم، سینما را امری سرسری جلوه می دهد؛ و بنابراین اگر سینما ریشه دوانده است تنها به سبب شاهکارهای هنری اش نیست، بلکه طرز نقل داستان و نمایش زندگی در سینما، هم دل تماشاگر و هم تخیل او را بر می انگیزد. این علاقه ی استوار همه ی تماشاگران به عنوان سینما است که انگیزه ی اصلی کارگردانان، تهیه کنندگان و مخترعین بوده و سبب شده است که این ها فیلم سینما را از صورت خام و لرزان نخستین به کمال فنی و قدرت عاطفی امروزی اش برسانند.

کتاب سینمایی

در طی شصت سال آزمایش و خطا، و ساختن فیلم های پرمنفعت و پرضرر، دستگاه نو ظهور سال ۱۸۹۵ رفته رفته به “هنر قرن بیستم” تبدیل شده است. تاریخ سینما به طور کلی عبارت است از شرح کارهای کارگردانان که با استعمال دستگاه های تازه راه های نو برای ساختن فیلم های مهیج و سرگرم کننده برای تماشاگران پیدا کرده اند. بعضی وسیله ی کار خود را همچنان که هست به بهترین وجه به کار می برند، بعضی تخیل و کاردانی خود را به آن می افزایند تا هنری گویا تر و موثرتر به وجود آورند. نوابغ انگشت شماری نیز راه های تازه ای برای به کار بردن دوربین فیلمبرداری و روش های نو برای پیوند کردن “نما” ها، وظایف تازه ای برای هنرپیشه ها و دکورها و صدای فیلم می یابند و دید آن ها جریان خلق فیلم را به کلی عوض می کند.

سینما

شگفت آنکه در این جستجوی بی پایان واقعیت، سازندگان فیلم و مخترعین سینما دوش به دوش هم پیش می روند. صدا و رنگ و فیلم سه بعدی و حتی همان اختراع عکس متحرک نتیجه ی کوششی بود که متخصصین فنی برای واقعی تر ساختن عکس های دوربین عکاسی به کار می بردند. هنرمندان با هر نوع ابزاری که مخترعین در مراحل مختلف تحول سینما در اختیارشان می گذاشتند، کار می کردند. و همیشه به دنبال واقعیتی که در پشت ظواهر نهفته است می گشتند.‌ نخست به محدودیت های خارجی وسیله ی کار خود برمی خوردند. و سپس می کوشیدند که به وسیله ی فنون مختلف بر این محدویت ها غلبه کنند. از ابتدای پیدایش فیلم ناطق تا چندسال “صدا” به سختی مورد تنفر بود. زیرا کارگردانان دوره ی صامت شیوه ی دقیق و بسیار گویائی پدید آورده بودند که به خوبی می توانست سکوت اجباری فیلم را جبران کند.

برای آشنایی بیشتر با هنر سینما می توان از کتاب های سینما بهرمند شد که در ادامه تعدادی از آنها به علاقه مندان این حوزه پیشنهاد می شود:

تاریخ سینما نوشته ی آرتور نایت

این کتاب در ۸ فصل تدوین شده است. موضوع مورد بحث کتاب، داستان تکامل هنر سینما می باشد. نویسنده سعی کرده است که تا حد امکان آن را به سادگی نقل کند و محور اصلی کتاب روی فیلم هایی قرار داده شده است که کلید فیلم های دیگرند، یعنی فیلم هایی که محصول نهضتی جدید یا روشی خاص در صنعت سینما هستند.

 ژانرهای سینمایی اثر بری کیت گرانت

این کتاب قصد دارد ژانرهای مختلف و سینمای ژانرمحور را از زوایای مختلفی بررسی کند. “بری کیت گرانت” که از چهره های مطرح نقد ژانر محسوب می شود و استاد رشته ی فیلم و فرهنگ توده در دانشگاه کاندا نیز می باشد، در کتاب حاضر کار خود را با معرفی کامل ژانر و نظریه ی های آن آغاز می کند و سپس به توضیح مطالبی در مورد “ژانرهای سینمایی” می پردازد.

daadaadada dddaddbcd dddaf ddbcdd dadbddaddbc

مفاهیم نقد فیلم اثر مجید اسلامی

نویسنده این اثر که کار نقد نویسی را از اواخر دهه ی ۱۳۶۰، در مجله ی فیلم آغاز نمود با مشاهده ی مشکلات در تعریف و شناساندن نقد فیلم به نوشتن این کتاب اقدام کرد. عنوان کتاب یعنی؛ «مفاهیم نقد فیلم» برگرفته از عنوانی است که نویسنده برای مباحث تئوریک جدید سینمایی در سال ۷۳، در مجله استفاده می کرد. این مباحث تکیه ی اصلیشان آثار نویسندگان «نئوفرمالیست» درباره ی مفهوم فرم و فرم روایی در سینمای داستانی بود.

daa

فن سینما و بازیگری در سینما اثر ف.ا. پودوفکین

این کتاب هم چون الفبای سینماست که به عنوان  اثری کلاسیک در فن سینما ماندگار گردیده است. اغراق درمورد نفوذ فن سینمای پودوفکین در رشد نظریه پردازی در سینما، و نیز در رشد فیلم سازی عملی، دشوار است. بی شک این نفوذ در خارج بیش از کشور خود وی بوده است.

cfc

هنر سینما نوشته ی دیوید بوردول و کریستین تامسون

این کتاب در پی آن است خواننده را با زیبایی شناسی فیلم آشنا کند. فرض کتاب بر این است که خواننده به جز تجربه فیلم دیدن دانش دیگری در مورد سینما ندارد، البته برخی جنبه های آن برای افرادی که دانش قابل ملاحظه ای درباره سینما دارند نیزمفید است. قصد این کتاب برجسته کردن و مورد بحث قرار دادن خصوصیات اساسی سینما که پایه های اساسی آن را تشکیل می دهند، است.

c

اصول کارگردانی نمایش، اثر الکساندر دین و پروفسور لارنس کارا

کتاب اصول کارگردانی نمایش، یکی از معتبر ترین کتاب های آموزش کارگردانی در کشور آمریکا در قرن بیستم می باشد.کتاب به شش بخش تقسیم شده است که به کارگردان جوان کمک می کند، گام به گام از مرحله شناخت اولیه هنری و تحلیل نمایش تا اجرای کامل نمایش بر روی صحنه، پیش برود.

 

بوطیقای گسست سینمای اصغر فرهادی، اثر مازیار اسلامی

مازیار اسلامی که خود از بزرگان عرصه ی سینما و نقد سینمایی است در بوطیقای گسست به تحلیل و بررسی چند مورد از بهترین های اصغر فرهادی از جنبه های مختلفِ فرم و محتوا پرداخته است.

 رومن به روایت پولانسکی، اثر رومن پولانسکی

 این کتاب سی بخش دارد و روایتی از زندگی و افکار و ذهنیاتِ یکی از مهم‌ترین کارگردانان سینمایِ جهان، به زبانِ خودِ اوست. صراحت در توضیح وقایع زندگی و آزادمنشیِ او در این اثر، داستانش را حتی برای آنان که به سینما علاقه‌مند نیستند، دلنشین کرده است.

 چگونه فیلمنامه بنویسیم، اثر سید فیلد

سید فیلد این کتاب را با توضیحاتی دربارۀ مفهوم دقیق فیلم‌نامه آغاز می‌کند و تعریف دقیقی از فیلم‌نامه ارائه می دهد. این اثر به بزرگترین دغدغۀ فیلم نامه نویسان، یعنی انتخاب موضوع، می‌پردازد و تمرین‌ها و روش‌هایی را برای انتخاب موضوع مناسب برای داستانِ فیلم‌نامه ارائه می‌دهد.

هفت فیلمنامه از اصغر فرهادی

صغر فرهادی، فیلمنامه نویس و کارگردان بین المللی ایرانی، هفت فیلمنامه ی مطرح خود را در این کتاب برای علاقه مندان به فیلمنامه نویسی منتشر کرده است. 

این مقاله توسط گروه فرهنگی کتابانه گردآوری شده است.

منبع: نایت، آرتور، 1395، تاریخ سینما، ترجمه نجف دریابندری، تهران: امیر کبیر.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    فهرست فروشگاه