d985d8afdb8cd8b1db8cd8aa-225x300

مدیریت علم است یا هنر!!!

در رشته ی مدیریت علم و هنر مکمل یکدیگرند و در کنار هم می توانند مدیر را قدرتمند و سازمانش را برجسته سازند.

ظهور سازمان های اجتماعی و گسترش روزافزون آن ها، از ویژگی های بارز تمدن بشری است؛ به طوری که با توجه به عوامل گوناگون مکانی و زمانی، و ویژگی ها و نیازهای خاص جوامع مختلف، همه روزه انواع سازمان های اجتماعی ظهور و گسترش می یابند و بر تعدادشان افزوده می شود. بدیهی است هر سازمان اجتماعی برای نیل به اهداف خود، به نوعی مدیریت متناسب با ساختارش نیازمند است. البته ناگفته نماند که درک ضرورت «اداره کردن» مربوط به روزگار اخیر نیست، بلکه از دیرباز، بشر متوجه شده است که برای رسیدن به یک «هدف»، لازم است به بسیج امکانات و رهبری آن ها برای تحقق آن هدف اقدام کند اما باید توجه داشت که شیوه ی رهبری و مدیریت هر جامعه، بستگی به ساخت فرهنگ وتمدن آن دارد.

مدیریت عبارت از سازماندهی و هماهنگی فعالیت های یک تجارت به منظور دستیابی به اهداف تعریف شده می باشد. مدیریت اغلب به عنوان یک عامل تولید ماشین ها، مواد و پول شناخته می شود و اندازه ی آن می تواند از یک شخص در یک سازمان کوچک تا صدها یا هزاران مدیر در شرکت های چند ملیتی متغیر باشد. البته امروزه «مطالعات انسان شناسی»، بعضی از صاحب نظران غربی را متوجه ساخته که نباید انسان را فقط به منزله ی یک عامل تولید محسوب کنند.

مدیریت یک علم است؛ زیرا دارای اصول جهانی پذیرفته شده و روابط علت و معلولی است و درعین حال هنر است؛ چرا که به تمرین، دانش عملی، خلاقیت، مهارت های شخصی و غیره نیاز دارد. بنابراین مدیریت ترکیبی قاطع از علم و هنر می باشد. مدیر باید اصول علمی مدیریت را بیاموزد و این اصول را در عمل به اثبات رساند که نحوه ی استفاده و اثبات این اصول، هنر مدیر می باشد و میزان موفقیت اش را نشان می دهد. به عنوان مثال یک شخص نمی تواند خواننده ی خوبی شود مگر اینکه دانش آن را فرا گیرد تا “بداند” موسیقی چیست. و هنر آن را بیاموزد تا بتواند خوانندگی را “انجام” دهد. مدیریت نیز به همین گونه است. مدیر نه تنها باید اصول را بداند بلکه باید در حل مشکلات مختلف مدیریتی نیز از آن ها استفاده نماید. علم و هنر در مدیریت مانند چای و بیسکویت مکمل یکدیگرند. درواقع مدیریت هنری است که برای انجام کارها با مردم و در گروه هایی که به طور رسمی سازمان یافته اند، تعریف می شود؛ این هنر ایجاد محیطی است که افراد بتوانند جهت دستیابی به اهداف گروهی در آن فعالیت کنند.

براساس گفته های پیتر دراکر (2005 – 1909)، وظیفه ی اصلی مدیریت شامل بازاریابی و نوآوری است. درواقع مدیریت شامل کارکردهای در هم تنیده ی ایجاد سیاست شرکت و سازماندهی، برنامه ریزی، کنترل و هدایت منابع سازمان برای دستیابی به اهداف آن سیاست است. مدیریت خوب ستون فقرات سازمان های موفق است. مدیریت زندگی به معنای انجام کارها برای رسیدن به اهداف زندگی و مدیریت یک سازمان به معنای انجام کارهایی است که از طریق افراد دیگر برای دستیابی به اهداف خود انجام می شود.

باید بدانیم که عملکرد خوب و اثربخش به طور تصادفی اتفاق نمی افتد و این امر به دلیل برنامه ریزی دقیق و سازماندهی منابع موجود می باشد. در این بین، نقش مدیران آن است که سرمایه انسانی سازمان را در جهت تحقق اهداف سازمان به کار گیرند.

به طور کلی علم مدیریت یک زمینه ی شغلی در حال رشد است که می تواند منجر به انواع مسیرهای شغلی شود. این علم شامل استفاده از تکنیک های پیشرفته ی تحلیلی برای حل مسئله و تصمیم گیری در محیط کار است. متخصصان این حوزه غالباً راهکارهای خاصی را برای حل مشکلات ارائه می دهند و انتظار می رود تا روش های تحلیلی پیشرفته ای را برای تهیه ی راه حل به کار گیرند. آن ها ممکن است برای انجام برخی از کارهایشان به نرم افزارهای رایانه ای نیز متکی باشند. مدیریت، با علوم مختلفی هم چون بازرگانی، منابع انسانی، حسابداری، بازاریابی، فناوری اطلاعات، تولید و سایر موارد در ارتباط می باشد و مستلزم نظارت سطح بالا و مدیریت منسجم این علوم برای ایجاد یک نهاد سودآور و کارآمد می باشد.

در این رشته ی پر طرفدار کتاب های ارزشمندی را از مؤلفان برجسته ی هر گرایش در دسترس داریم که در ادامه به معرفی تعدادی از آن ها می پردازیم.

 

کتاب مبانی سازمان و مدیریت از دکتر علی رضائیان

کتاب مدیریت مالی از ریموند پی. نوو با ترجمه ی دکتر علی پارسائیان و دکتر علی جهانخانی

کتاب مدیریت منابع انسانی از دکتر سید جوادین

 

کتاب مدیریت بازاریابی از استاد احمد روستا، دکتر داور ونوس و دکتر عبدالحمید ابراهیمی (3 استاد)

کتاب مدیریت تولید و عملیات از دکتر هایده متقی

کتاب مدیریت استراتژیک با رویکرد امروزی از رابرت ام گرنت با ترجمه ی آرش خلیلی نصر

کتاب اصول بازاریابی از فیلیپ کاتلر و گری آرمسترانگ با ترجمه ی دکتر علی پارسائیان

کتاب ارشد و دکتری مدیریت بازاریابی از دکتر رضا مناجاتی و محمدرضا ضرغامی

cabc

کتاب اصول و مبانی مدیریت از دیدگاه اسلام از دکتر سید محمد مقیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.