رمان

قدرت خیال انگیز رمان های نوجوان

نوجوانی و کشف حقایق از میان رمان ها

در تعریف رمان نوجوان آنچه مورد توجه قرار گرفته است حجم داستان می باشد که تفاوت زیادی با رمان بزرگسالان ندارد و آنچه تمامی نویسندگان ملاک عملشان قرار داده اند طول داستان می باشد؛ بنابراین داستان های بالای 100 صفحه را رمان نوجوان می نامند. این دست کتاب ها با نثری روان تر و ساده تر از رمان بزرگسالان  همراه با پیامی متناسب با این گروه سنی تالیف می گردد. خواندن رمان و به طور کلی کتاب در تمامی گروه های سنی باعث دست یافتن به مهارت خواندن می شود و تحقیقات نشان داده که اغلب نوجوانانی که مطالعه می کنند از لحاظ مهارت خواندن از همسالان خود شش ماه جلوتر هستند و در جایگاه دیگر می توان با این دید به این موضوع نگاه کرد که زمانی را اختصاص به خواندن می کنند که مفید و پر فایده خواهد بود و به بطالت نخواهد گذشت.

تحقیقات نشان می دهد، نوجوانانی که تصمیم می گیرند کتاب را برای لذت بردن انتخاب کنند، بیشتر در زندگی موفق می شوند. اهمیت ادبیات در تبدیل شدن به یک فرد بالغ ، متفکر، احساسی و همدل بسیار قابل توجه است. ادبیات روح را شکل می دهد؛ و کمک می کند تا فرد به احساس خود و تجربیاتش با کلمات و بیان صحیح سمت و سو ببخشد و زمان مناسب بروز احساساتش را نیز کنترل کند و به همین دلیل است که یک نوجوان باید کتاب های ادبی بخواند. یک نوجوان باید تلاش کند، انواع رمان هایی را که دوست دارد پیدا کند و  دریابد که چرا آنها را دوست دارد ، یا چرا با خواندن آنها به تکاپو و نشاط می رسد.خواندن کتاب از نویسندگان مشهور حتی در صورتی که کتاب هایشان مورد علاقه ی نوجوان نیست کمک می کند تا فعالیت مغزی او دو چندان شود.

کسی که گفت “کتاب خوب مثل دوست خوب است” اشتباه نبود. تجربه خواندن یک کتاب خوب و مکانهایی که از نظر عاطفی به نوجوان می دهد چیزی است که تا ابد در کنار او خواهد ماند. چرا که رمان های نوجوان طوری نوشته شده اند که او را مجذوب خود کند و در ذهن او ماندگار شود.

گاهی این رمان ها می توانند حین روایت یک داستان جذاب و غیر مستقیم یک فرهنگ صحیح اجتماعی و یا شهروندی را بیاموزند و در بسیاری از موارد نکات تربیتی بسیاری در میان روند داستان نهفته است؛ نکات اخلاقی ای مثل احترام به بزرگترها و یا مراعات حقوق دیگران، چگونگی برخورد با افراد بی بضاعت، کنترل خشم و گاهی اوقات آموزش چگونگی رفتار در خانواده که از دغدغه های بسیاری از نویسندگان کتاب های رمان است. به طور مثال شرح زندگی نوجوانی بزهکار و به داستان کشیدن وضعیت زندگی خانوادگی واجتماعی اش مدت ها نوجوان را به فکر وا می دارد؛ این خود می تواند کمکی باشد تا در انتخاب مسیر زندگی اش بیشتر فکر کند و با آرامش تصمیم بگیرد.

طیف وسیعی از کتاب های رمان نوجوان سعی دارند تا موقعیت نوجوان را در شرایط حاکم بر اجتماع و چگونگی برخورد و واکنش های این گروه سنی را در تعاملات اجتماعی مورد بررسی قرار دهند و نکات ریز و درشت آن را در قالب قصه ای پر کشش چه به صورت داستانی تخیلی و چه به صورت داستانی عاشقانه و … به تصویر بکشند. نوجوان می تواند با خواندن این کتاب ها علاوه بر افزایش مهارت های خواندن ذهن خود را نیز برای رویارویی با مسائل پیرامونش آماده سازد.

از رمان های جذاب و پر طرفدار این گروه سنی می توان به کتاب هایی همچون نحسی ستاره های بخت ما از جان گرین، النور و پارک از رینبو راول، ماتیلدا از رولد دال و هری پاتر از جی کی رولینگ اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.