ی شعر

شعر کودک و شگفتی های آن

شعر و رشد فکری کودک

همه ی کودکان ذاتا شعر را دوست دارند و از آن لذت می برنند و اغلب محققین این موضوع را بی ارتباط با زمان جنینی و ضرب آهنگ قلب مادر که اولین موسیقی است که کودکان می شنوند نمی دانند. شعر برای کودکان قدرت فهم بیشتری را ایجاد می کند و برایشان بسیار الهام بخش است چرا که ریتم، قافیه و تکرار سبب جذابیت بیشتر مفاهیم برایشان می شود. در اینجا لازم است 7 دلیل که توسط محققین مبنی بر دلیل توجه و واکنش کودکان به شعر را مورد بررسی قرار داده بیان کنیم.

  1. شعر کمک می کند تا کودک زودتر به ساختار زبان پی ببرد و به مهارت لازم در سواد آموزی برسد؛ به این خاطر که اشعار دنیای کلمات زیبا همراه با ریتم، قافیه و تاکید هستند .
  2. اشعار به کودکان کمک می کنند تا حافظه و قدرت مغزشان توسعه یابد.
  3. شعر به کودکان می آموزد که چطور با کلمات بازی کنند و جملات زیباتر و یا حتی شعر های جالب تری را بسازند و در بیان خواسته هایشان از کلمات بهتری استفاده کنند.
  4. شعر به کودکان کمک می کند تا به فهم بیشتری از آنچه موضوع اصلی کتاب است  برسند و یا در واقع به فهم بالاتری از دنیا اطراف دست یابند.
  5. آنچه در قافیه ی اشعار و ترانه ها اتفاق می افتد و آن ها را ریتمیک می کند باعث می شود کودکان به مطالعه و خواندن مطالب بیشتر ترغیب شوند.
  6. شعر به کودکان فرصت تبادل احساساتت و عواطف را می دهد و آنها را با دنیای اطراف و عکس العمل های متناسب با موقعیت های مختلف آشنا می سازد
  7. در اغلب مواقع اشعار به قدری نشاط آورند که کودکان به راحتی با آن ارتباط برقرار می کنند و این خنده و نشاط کمک می کند مطالب را برای مدت های طولانی به خاطر بسپارند.

در انتها لازم است بدانیم که قدرت خیال انگیز شعر به کودک کمک می کند که خود را در موقعیت های قرار دهد که امکان تجربه اش در واقعیت عملی نیست، به او توان می دهد تا از زندگی لذت ببرد و زیبایی های آن را به خوبی ببیند و در واقع سبب پرورش قدرت درک زیبایی محیط اطراف در او خواهد شد.

موسیقی بخش لاینفک و تاثیرگذار زندگی ست به همین دلیل باید مورد توجه والدین قرار گیرد. کودک از همان روزهای اولیه ی زندگی با شعر همراه می شود از همان زمان که مادر برای او لالایی می خواند و برای خواباندن و آرامش کودک از شعر که با موسیقی کلام همراه است بهره می گیرد؛ این موسیقی باعث می شود نیم کره ی چپ مغز فعالیتش تسریع شود و در آینده به فعالیت های محاسباتی کودک کمک خواهد کرد. پرورش روح کودک همگام با پرورش عملکرد مغز از کودک نوپایی شما فردی مطمئن و با اعتماد به نفس در آینده خواهد ساخت. نکته ی اساسی در بحث آموزشی شعر انتخاب یک شعر مناسب با سن کودک و روند آموزشی آن است تا تاثیر مثبت و بهینه ای در روند رشد و تربیتی کودک داشته باشد.

مشاهده ی مقالات مرتبط:

آموزش و کسب مهارت در کودکی

داستان های کودکانه

قدرت خیال انگیز رمان های نوجوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.