سیاست همه جا هست – کتابانه

آنچه مردم از سیاست می شناسند با مفهومی که در رشته ی علوم سیاسی مطرح است، تفاوت بسیار دارد.

علوم سیاسی به معنای مطالعه ی ساختارهای دولتی و رفتارهای سیاسی است. این رشته پیرامون دولت کشورهای مستقل و واحدهای فرعی آن ها، رفتار سیاسی افراد و گروه ها در داخل کشورها، روابط و سازمان های بین المللی و هم چنین نظریه ها و فلسفه هایی است که دولت های مختلف بر آن ها استوار هستند. این رشته، تئوری های دولت را نیز توسعه داده و آزمایش می کند. دانشمندان علوم سیاسی توجه خود را بر بسیاری از پدیده های خاص برای فهم سیاست متمرکز می کنند: احزاب سیاسی و  رفتار رأی گیری، بوروکراسی و رویه های اداری، دستگاه های اجرایی و قانونگذاری، دادگاه ها و اجرای عدالت، جامعه پذیری سیاسی، فلسفه سیاسی، امنیت ملی و سیاست دفاعی و … شماری از این پدیده های سیاسی محسوب می گردند. دانشمندان سیاسی هم چنین  روابط قدرت در داخل کشورها یا سازمان ها و اختلافات بین آن ها را بررسی می کنند که به آن علوم سیاسی تطبیقی ​​گفته می شود. آن ها روابط قدرت بین کشورها و سازمان های بین المللی (مطالعه ی روابط بین الملل) و اینکه روابط قدرت باید چگونه باشد (مطالعه فلسفه سیاسی) را نیز مورد مطالعه قرار می دهند.

افرادی که با این رشته سر و کار دارند، معمولاً علاقه ی عمیقی به سیاست و دولت دارند. آن ها این علاقه را در تمام زندگی حفظ می کنند؛ حتی اگر مشاغلی را شروع کنند که ارتباط مستقیمی با سیاست نداشته باشد. آنان معتقدند که علوم سیاسی درهای زیادی را برای مشارکت آگاهانه در بسیاری از فعالیت ها باز می کند که می تواند رضایت بخش باشد.

سیاست موضوعی است که نه تنها در واشنگتن یا بروکسل بلکه در شرکت ها، باشگاه ورزشی، قهوه خانه و حتی در میان زوج ها نیز وجود دارد. در هر جایی که زندگی جریان دارد و افراد در کنار هم به سر می برند، روابط قدرت نیز یافت می گردد. به عنوان مثال شرایطی را تصور کنید که با شریک زندگی خود روی مبل نشسته اید و هر دوی شما دوست دارید که تلویزیون تماشا کنید. اما شما می خواهید برنامه ای در زمینه ی سیاست را تماشا کنید و همسرتان ترجیح  می دهد که سریال تماشا کند. اینکه در نهایت کدام کانال را تماشا می کنید، تصمیمی است که مبتنی بر نتیجه ی یک فرایند قدرت است. بنابراین قدرت در همه جا هست و چون سیاست در مورد قدرت است، سیاست نیز در همه جا هست. از بین همه ی انواع روابط قدرت، دانشمندان سیاسی در درجه ی اول، روابطی را مورد بررسی قرار می دهند که مربوط به سیاست، ثروت، نابرابری، جنگ، صلح، همکاری بین المللی، تصمیم گیری در زمان بحران، سازمان های سیاسی، سیستم انتخاباتی و موضوعات مشابه است. به طور کلی روابط قدرت را می توان در سطوح مختلفی یافت؛ در سطح محلی، ملی، سطح جهانی و شاید در آینده در سطح بین کهکشانی.

در ادامه به معرفی تعدادی از کتاب های رشته ی علوم سیاسی در حوزه ی کتاب های دانشگاهی می پردازیم که در سایت کتابانه قابل سفارش می باشند:

تاریخ فلسفه سیاسی

کتاب تاریخ فلسفۀ سیاسی تألیف جورج کلوسکو

این کتاب به ما نشان می دهد که تا چه حد متفکران در دوره های مختلف تحت تاثیر شرایط تاریخی و اجتماعی خود بوده اند و پاسخ هایی که به جهان هستی و پرسش های فلسفی و بعضا سیاسی خود داده اند تا چه حد مملو از گرایش های فکری آنان بوده است.

کتاب روابط خارجی ایران

کتاب روابط خارجی ایران اثر دکتر علیرضا ازغندی

به مدیریت روابط میان سازمان اداری یک دولت با دیگر دولت ها، روابط خارجی گفته می شود؛ هدف اصلی چنین سازمان هایی ایجاد، توسعه و مدیریت سیاست خارجی می باشد که راهنمای موضع گیری در جهان است و مجموعه ای از اهداف بین المللی و راه های رسیدن به آن ها را شامل می شود.

کتاب توسعه سیاسی تألیف پروفسور برتران بدیع

توسعه سیاسی از مفاهیم جامعه شناختی می باشد که در اصطلاح به معنای افزایش ظرفیت و کارایی یک نظام سیاسی در حل و فصل تضادهای منافع فردی و جمعی، ترکیب مردمی بودن، آزادی و تغییرات اساسی در یک جامعه است.

کتاب اقتصاد سیاسی بین الملل

کتاب درآمدی بر اقتصاد سیاسی بین الملل تألیف دیوید بالام و مایکل وست

اقتصاد سیاسی بین الملل مطالعه ی امور بین المللی است که بر عناصر دارای وابستگی متقابل پیچیده که معرف بخش اعظمی از مشکلات کنونی ماست، تمرکز کرده است.

ماهیت سیاستگزاری خارجی

کتاب ماهیت سیاستگزاری خارجی تألیف جیمز باربر و مایکل اسمیت

سیاست خارجی به معنی دنبال کردن هدف های کشور در محیط بین المللی و در رابطه با جامعه ها، دولت ها و کشور های دیگر و همچنین راهنمای موضع گیری در جهان است و مجموعه ای از اهداف بین المللی و راه های رسیدن به آن را شامل می شود. 

کتاب سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران

کتاب چارچوب ها و جهت گیری های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران تألیف دکتر علیرضا ازغندی

از دورانی که کشورها شروع به شکل گیری نمودند همواره با یکدیگر مراوداتی داشته اند که با مرور زمان و پیشرفت علم، این عمل به عنوان سیاست خارجی نام گرفت و همراه با برخی اصطلاحات و مقررات و تدابیر لازم به صورت یک رشته ی تحصیلی مبدل گشت تا این بخش از سیاست را که جزو مسائل مهم کشور می باشد به صورت تخصصی، همراه با آموزشی صحیح و اصولی به دانشجویان ارائه گردد.

کتاب سیاست به مثابه علم

کتاب سیاست به مثابه علم تألیف پروفسور ویلفرید روریش

از ویژگی‌های این کتاب می ‌توان به وسعت و عمق کمّی و کیفی منابع و کتاب‌شناسی آن اشاره کرد، به طوری که خواننده را به کمک پانویس ها و منابعی که در پایان هر بخش ارائه می دهد، با مآخذی با ارزش آشنا می کند و راه را برای تحقیقات بعدی او باز می کند.

کتاب نخبگان سیاسی ایران بین دو انقلاب

کتاب نخبگان سیاسی ایران بین دو انقلاب تألیف دکتر علیرضا ازغندی

نخبگان سیاسی در هر دوره، نقش بزرگی در سرنوشت کشور داشته اند و واکنش های سیاسی و اجتماعی آنان، موجب تغییر مسیر جامعه شده اند. در نتیجه، ما به عنوان یک ایرانی، بدون در دست داشتن اطلاعی از تاریخ و سیاست کشورمان و عملکرد نخبگان سیاسی، نمی توانیم چشم اندازی از آینده را تصور کنیم.

کتاب ایران بین دو کودتا تأیف داریوش رحمانیان

این کتاب گزارش تحولات گوناگونی می باشد که جامعه ی ایرانی در فاصله ی میان دو کودتا از اسفند 1299 تا مرداد 1332 به خود دیده است و حاوی تاریخ تحولات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی ایران از انقراض قاجاریه تا کودتای 28 مرداد می باشد.

علوم سیاسی

کتاب تحولات سیاسی و اجتماعی ایران اثر دکتر صادق زیباکلام

این کتاب در رابطه با سال های نخست پس از سقوط رضا شاه به رشته تحریر درآمده است. علت پرداختن به این مقطع از تاریخ معاصر ایران، حجم انبوه تحولات سیاسی و اجتماعی مهم می باشد که از سال 1320 آغاز می گردد و با کودتای نظامی ارتش به نفع محمدرضا شاه در سال 1332 به پایان می رسد.

دموکراسی

کتاب موج سوم دموکراسی در پایان سده بیستم اثر ساموئل هانتینگتون

هدف از نگارش اثر نامبرده این است که توضیح دهد موج دموکراسی شدن در فاصله ی سال های 1974 تا 1990 چرا، چگونه و با چه نتایجی رخ داد.

کتاب روند سلطه گری اثر  استیفن آمبروز

 احمد تابنده با ترجمه ی دقیق و جذاب این کتاب سعی کرده است بخشی از احساس کنجکاوی ای که مردم ایران در مورد مسائل مختلف و خصوصاً مسائل سیاسی آمریکا دارند را بر طرف کند، از این رو این کتاب را به بهترین حالت ممکن ترجمه کرده و در اختیار علاقه مندان قرار داده است.

امپریالیسم

کتاب نظریه های امپریالیسم اثر دکتر احمد ساعی

معنای اصلی امپریالیسم، حاکمیت مستقیم یا غیرمستقیم جوامع صنعتی بر سرزمین های مستعمره یا وابسته نبود، بلکه به حاکمیت شخصی حاکمی نیرومند بر سرزمین هایی اطلاق می شد که در اروپا و یا آن سوی دریا ها قرار داشتند.

کتاب انگلیسی برای دانشجویان علوم انسانی اثر دکتر مهدی نوروزی و دکتر پرویز بیرجندی

نیاز جامعه به برخورداری از نعمت دانش پیشرفته ی جهان معاصر ایجاب می کند که آموزش زبان های خارجی به عنوان وسیله ی استفاده از منابع و مآخذ علمی و فنی و تخصصی امری جدی تلقی شود.

دانش سیاسی

کتاب آموزش دانش سیاسی تألیف حسین بشریه

امروزه هدف نهایی از آموزش دانش سیاسی در سطح عمومی، هم پرورش شهروندان برای زندگی مدنی و سیاسی و هم آموزش سیاستمداران در انجام کار ویژه های خود به بهترین شیوه ممکن باید باشد.

کتاب حقوق بشر در جهان معاصر اثر سید محمد قاری سیدفاطمی

حقوق بشر در جهان معاصر که عنوان این کتاب بدان مزین گشته پرسش هایی اساسی را در خود نهفته دارد که مولف کتاب با زبانی ساده و قابل فهم به بررسی آنها می پردازد.

اندیشه های سیاسی

کتاب اندیشه های سیاسی در اسلام و ایران اثر دکتر حاتم قادری

در نگارش این کتاب، اصل بر توازن و احتیاط در ارائه ی مباحث بوده است. منظور از توازن این است که هر جا دلایل یا نگرش های مخالف، ولی مهم در تشخیص جایگاه و نحله ی فکری یا آموزه‌ها در کار بوده، به آنها توجه شده است.

دکتر ازغندی

کتاب مسائل نظامی و استراتژیک معاصر اثر دکتر علیرضا ازغندی و دکتر جلیل روشندل

این کتاب به بررسی ابزار جنگی معاصر و تاریخچه آنها، دلایل و قرارداد های خلع سلاح، استراتژی جنگ های معاصر، دلایل و تاثیرات خلع سلاح  در روند صلح جهانی می پردازد.  

کتاب جهانی شدن و جنوب

کتاب جهانی شدن و جنوب اثر مارتین خور

این اثر به بررسی ماهیت جهانی شدن اقتصاد و  آزاد سازی مالی، تجاری، سرمایه و تحولات آن و ارائه ی راهکارهایی برای کاهش آثارجنبه های منفی از جمله مدیریت بهتر، تقابل سطوح بین المللی و کاهش خطرات جهانی شدن می پردازد.

faa

کتاب سیاستهای مقایسه ای تألیف دکتر سید عبدالعلی قوام

سیاستهای مقایسه ای یکی از شاخه های مطالعاتی علوم سیاسی به شمار می رود که از دیرباز به عنوان شیوه ای در نگرش به سیاست مورد بحث و بررسی فلاسفه و اندیشمندان قرار گرفته است.

کتاب سیاست و حکومت جدید

کتاب سیاست و حکومت جدید اثر آلن ر. بال و ب. گای پیترز

ماهیت این کتاب، مقایسه ای یا تطبیقی است و تلاش شده تا نشان داده شود سیاست در ردیف گسترده نهادهای گوناگون چگونه عمل می کند. 

کتاب توسعه در مکاتب متعارض اثر دکتر احمد ساعی

 مسئله ی توسعه در عرصه ی نظریه پردازی های اجتماعی و سیاسی جایگاه مهمی به دست آورده که معرفی این جریان های فکری در مبحث توسعه، موضوع این کتاب می باشد.

مقالات مرتبط: 

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست فروشگاه