دنیای کامپیوتر و اینترنت! – کتابانه

تحولات پویا در جامعه ی اطلاعاتی، بزرگترین انقلابی است که بشر آن را تجربه می کند

انفجار و توسعه اطلاعات در جامعه جهانی با سرعت مافوق تصور، باعث دگرگونی های شگفت آوری شده است. ارتباطات راه دور، سیستم های چند رسانه ای و فناوری اطلاعاتی با شتابی سرسام آور در هزاره ی سوم گسترش می یابد. این تحولات پویا، دگرگونی های اساسی در تمام جنبه های زندگی مانند دانش بشری، مسائل سیاسی، اقتصادی و تجاری، رسانه ها، آموزش و پرورش، بهداشت، تفریحات و سرگرمی و… را ایجاد می کند. تحولات پویا در جامعه ی اطلاعاتی، بزرگترین انقلابی است که بشر آن را تجربه می کند. برای بهره مندی جامعه جهانی از این انقلاب، باید همگام با این تحولات آنها را مورد ارزیابی قرار داد. جامعه اطلاعاتی به سرعت در حال تبدیل به جامعه دانایی است. در این جامعه با توجه به فناوری که در جامعه اطلاعاتی ایجاد شده، تبادلات اجتماعی رشد و توسعه می یابند و تبادلات اجتماعات به عنوان یک اصل در کنار تکنولوژی و مهارت آموزی قرار می گیرد. این ویژگی ها با استفاده از تکنولوژی کامپیوتر و شبکه های کامپیوتری مانند اینترنت امکان پذیر شده است.

اما کامپیوتر چیست؟

واژه انگلیسی “کامپیوتر” در فارسی به معنی “حسابگر” است. ولی واقعیت این است که کامپیوتر کارهای خیلی بیشتر از حساب کردن انجام می دهد. کامپیوتر، اطلاعات را تجزیه و تحلیل و به اصطلاح پردازش می کند. چون این کار با استفاده از دستگاه های بسیار پیچیده ی الکترونیکی انجام می شود، آن را “دستگاه پردازشگر الکترونیکی اطلاعات” نیز می نامند.

اطلاعات به صورت ارقام، حروف، نماد، برای پردازش به کامپیوتر داده می شود. نتیجه نیز پس از پردازش اطلاعات، اغلب دوباره به صورت ارقام، حروف، نماد باز پس داده می شود که در ترکیب با یکدیگر، مطالبی مفید و منطقی را نمایان می سازند. همچنین اطلاعات برحسب “برنامه ی” معینی پردازش می شوند که برای همان مسئله خاص در نظر گرفته شده است. به این دلیل، کامپیوتر را “ماشین حساب الکترونیکی برنامه پذیر” نیز می نامند. امروزه کامپیوتر، حجم زیادی از کارهای سنگین، طولانی و مشکل روزمره را از دوش انسان برداشته است؛ از کنترل موجودی انبار گرفته تا نوشتن خودکار صورتحساب ها. علاوه بر آن، به او در اجرای پروژه های بسیار مشکل و غیرمعمول در آزمایشگاه های پژوهشی، دفاتر ساختمانی و محاسبات ماهواره ای کمک می کند. زیرا قادر است در زمان بسیار کوتاهی با سرعت بسیار زیاد، چیزهایی را محاسبه کند که شاید یک ریاضیدان خوب و ماهر برای محاسبه ی آنها به ماه ها یا سال ها وقت نیاز داشته باشد.

کامپیوتر چگونه کار می کند؟

روش کار کامپیوتر بر روی اطلاعات، بسیار شبیه روش کار مغز انسان بر روی اطلاعات است. در کامپیوتر نیز ابتدا داده ها وارد دستگاه می شوند. به این ترتیب که اطلاعات گوناگون به کمک کارت یا نوارهای کاغذی سوراخ دار، نوار مغناطیسی، صفحه ی مغناطیسی به مجموعه ای از علائم الکتریکی قابل خواندن به وسیله ی کامپیوتر تبدیل می شوند. این “زبان ماشینی” از تپش های الکتریکی نوع “رقمی” تشکیل می شود که به نحو غیر قابل تصوری ساده ساخته می شوند. این مجموعه ی علائم، در واقع فقط از دو علامت، یعنی صفر و یک تشکیل شده اند که به وضعیت های الکتریکی “ولتاژ موجود” و “ولتاژ ناموجود” نمایش داده می شوند. کامپیوتر با این دو علامت قادر است مشکل ترین و پیچیده ترین مسائل را حل کند.

چون در کامپیوتر فقط دو رقم به کار برده می شود، سیستم عددی را که کامپیوتر بر مبنای آن کار می کند، “سیستم دودویی” یا “سیستم بیناری” می نامند. ما در زندگی روزمره از سیستم ده دهی با ده رقم استفاده می کنیم.تپش های الکتریکی 0 و 1 را “بیت” می نامند. بنابراین یک بیت، کوچکترین جزو الکترونیکی حافظه است که می تواند ارزش های صفر و یک داشته باشد و کامپیوتر قادر به پردازش آن است. در بیشتر کامپیوترها هر هشت بیت با یکدیگر یک “بایت” را تشکیل می دهند. بر حسب آنکه یک بایت چند 0 و چند 1 دارد و آنها به چه ترتیبی قرار گرفته اند، این بایت به معنای یک حرف، یک رقم یا یک نماد است. کافی است که این علائم را به کامپیوتر بدهیم تا کار خود را آغاز کند.

اینترنت چگونه پدید آمد؟

در دهه ی شصت میلادی، این فکر در وزارت دفاع آمریکا شکل گرفت که می توان نوعی سیستم ارتباطی جدید پدید آورد، به گونه ای که حتی در صورت آسیب دیدن بخشی از آن، بقیه سیستم همچنان فعال باشد. نتیجه این پیشنهاد، به کار گیری رایانه های عظیمی به نام “میزبان” در سراسر کشور بود که به کمک رایانه های کوچکتر، شبکه ای را تشکیل می دادند و به یکدیگر مربوط می شدند. در این شبکه، با کار افتادن یک قسمت، قسمت های دیگر کار آن را ادامه می دادند. امروزه اینترنت بر پایه ی همین سیستم بنا شده است؛ با این تفاوت که حالا فقط رایانه های بزرگ با هم مرتبط نیستند، بلکه رایانه های کوچک محلی و شبکه ی مستقلی از رایانه های دیگر نیز با هم ارتباط دارند. به گروهی که برای ایجاد این شبکه ارتباطی با وزارت دفاع همکاری می کردند “آرپا” می گویند و به همین دلیل، نسل اول اینترنت را نیز “شبکه آرپا” یا آرپانت نامیده اند.

در انتها برای افزایش آگاهی شما تعدادی از کتاب های آموزش کامپیوتر را معرفی نموده ایم:

کتاب آموزش تصویری windows 10 تالیف علی احمداشرافی 

 سیستم عامل ویندوز 10  نیز یکی از سیستم عامل های مشهور می باشد که بعد از سیستم عامل 8 توسط شرکت مایکروسافت به بازار عرضه شد. از قابلیت های مهم این ویندوز می توان به منوی استارت و قالب بندی بهتر صفحه، تطبیق با رابط کاربری، وجود چندین میز دسکتاپ، کلیدها و میان برهای جدید، چسباندن پنجره  به گوشه تصاویر، آنالیز و بررسی فضای هارد دیسک  اشاره کرد. کتاب “آموزش تصویری ویندوز 10” در 8 فصل تنظیم و به نگارش در آمده است.

کتاب خودآموز تصویری excel 2016 تالیف پل مک فدریز 

خوانندگان در این کتاب اطلاعات کاربردی و مفیدی را در زمینه اکسل به دست خواهند آورد. آنها با مفاهیم ساده این نرم افزار از قبیل کاربرگ، محدوده، تابع و…آشنا می شوند. آنها در این نرم افزار نحوه ساخت فرمول، درک توابع اکسل، ایجاد کتاب کاری و اعمال تغییرات مختلف بر روی آن، قالب بندی کتاب کاری و چاپ آن ها، درج داده در اکسل و… را می آموزند. 

کتاب خودآموز تصویری فتوشاپ (Adobe Photoshop CC 2019) به قلم علی محمودی

Adobe Photoshop  جزء دسته نرم افزارهای ویرایشگر تصویر به شمار می رود، به این معنی که به کمک این برنامه می توان تصاویر را ویرایش کرد و حتی تصاویری جدید درون آن خلق نمود. در این کتاب سعی شده است تا مخاطب به صورت گام به گام با محیط برنامه آشنا شود، در نتیجه کتاب حاوی تمرینات فراوان و متنوعی است و از طرفی بیشتر این تمرین ها سرشار از مطالب آموزشی نسبتاً مستقلی هستند. 

کتاب مرجع کامل 3ds Max 2018 تألیف علی محمودی 

Autodest 3ds Max یکی از قوی ترین برنامه های رایانه ای در زمینه ی طراحی سه بُعدی و انیمیشن سازی است. Autodesk 3ds Max این امکان را به  شما می دهد که طرح ها، اجسام و شخصیت های سه بُعدی و همچنین انیمیشن های زیبا و با کیفیت بسیار بالا در مدت زمان کوتاهی خلق کنید. کتاب “مرجع کامل ds Max 2018  3” مبتنی بر آخرین نگارش این برنامه است و متشکل از دوازده فصل می باشد.

کتاب کلید طراحی کارت ویزیت با فتوشاپ تالیف علی حیدری 

کارت ویزیت یکی از موثرترین و ارزان ترین ابزارهای تبلیغات و بازاریابی به شمار می رود. کارت ویزیت اطلاعات یک شخص یا شرکت را به ساده ترین شکل در اختیار مخاطبان قرار می دهد. این اثر برای دانش آموزان و هنرآموزان مراکز فنی و حرفه ای، کار و دانش و آموزشگاه های آزاد کامپیوتر، مجریان امور گرافیکی، علاقه مندان به گرافیک کامپیوتری مناسب می باشد، این کتاب قصد دارد در طی یک دوره آموزشی طراحی کارت ویزیت را از مرحله طراحی تا چاپ در کوتاه ترین زمان ممکن آموزش دهد.

کتاب آموزش کاربردی MATLAB برای مهندسی عمران تالیف هومان بابا احمدی میلانی و حمیدرضا روانشادنیا

MATLAB، در واقع یک زبان برنامه نویسی نسل چهار و از پرکاربردترین نرم افزار برنامه نویسی در رشته مهندسی عمران است؛ چرا که محاسبات طاقت فرسا در رشته ی عمران با استفاده از این نرم افزار به راحتی انجام می شود. حال کتاب “آموزش کاربردی MATLAB برای مهندسی عمران” به کمک دانشجویان و مهندسین عزیز آمده است تا با زبانی ساده و روان و با ارائه ی مثال های متعدد، مطالب کاربردی و کلیدی این نرم افزار را آموزش دهد.

کتاب کلید اینترنت به قلم محمدتقی مروج

این روزها نام اینترنت زیاد به گوش ها می خورد. می خواهید در کنکور شرکت کنید اما می بینید که دیگر از دفترچه های کاغذی خبری نیست و شما را به اینترنت ارجاع می دهند. می خواهید روند صدور کارت سوخت خودرویتان را پی گیری کنید باز به شما می گویند باید به اینترنت مراجعه کنید و موارد بسیار زیاد و متنوع دیگری که این روزها پیش می آید و برای انجام ثبت نام و یا گرفتن اطلاعات اینترنت را به شما معرفی می کنند. در این کتاب قرار است قدم به قدم با هم پیش برویم و به این دنیای جدید و ناشناخته وارد شویم.

منبع: هافکه مایر، کریستوف، اینترنت (چرا و چگونه 31)، (1389)، ترجمه عباس لقمانی، تهران: انتشارات قدیانی

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست فروشگاه