-شاخص-مقالات

دستیابی به شخصیت سالم – کتابانه

انسان سالم یا جامعه ی سالم کدام یک تاثیر بر دیگری دارد؟

اریک فروم انسان را محصول مجموعه ای از عوامل تاثیرگذار می داند. زندگی فرد در دوران کودکی، ارتباط کودک با اطرافیان، جامعه ای که در آن زندگی می کرد، رابطه ی اعضای خانواده، منش زندگی خانوادگی و‌… مهم و نوثر هستند. به عبارت دیگر شخصیت انسان محصول فرهنگی است که آن فرد در آن رشد کرده است. فرهنگ هم یک عنصر مجزا نیست، بلکه مجموعه ای از عوامل مختلف فردی، محیطی و اجتماعی است. حتی پیشینه ی تاریخی فرد نیز در این مجموعه قرار می گیرد.

فروم معتقد است وقتی از فرهنگ در شکل گیری شخصیت انسان صحبت می شود، بدین معنی است که باید ببینیم جامعه و خانواده ای که کودک در آن زندگی می کند چگونه به نیازهای وی توجه می کند و پاسخ می دهد. بدین ترتیب نوع پرداختن جامعه و خانواده به کودک یک جریان فرهنگی است و سلامت روان بیش از آن که حرکتی فردی باشد، یک جریان اجتماعی است. به نظر فروم دستیابی به یک زندگی سالم و سلامت روانی جزء فطرت انسانی است و اگر فرصت های مناسبی  برای فرد فراهم شود، می تواند به خوبی این استعداد را شکوفا کند. در صورتی که عوامل فرهنگی و اجتماعی نقش خود را به خوبی ایفا کنند، می توان انسان سالمی را تحویل جامعه داد و برعکس در یک جامعه ی بیمار انسان هایی که رشد می کنند، بدون شک مبتلا به انواع کج رفتاری ها، بیماری های روانی و مشکلات عاطفی و اجتماعی خواهند شد. به همین دلیل دیدن الگوهای جامعه نقش مهمی در تکوین شخصیت انسان ها دارد.

 فروم به چند نیاز انسان اشاره می کند و این که برای دستیابی به شخصیت سالم لازم است که به نیازهای زیر در فرد توجه کرد:

  •  نیاز به وابستگی انسان نمی تواند در خلاء زندگی کند. وابستگی از دیدگاه فروم تعلقاتی است که انسان برای تداوم زندگی خود به انسان های دیگر، به جامعه و به طبیعت اطراف خود دارد. انسان یک موجود اجتماعی است و نیاز دارد که هم مورد توجه قرار بگیرد و هم توجه کند. نکته ی مهم این است که اگر وابستگی در زمان مناسب مورد توجه قرار بگیرد، به شکل سالمی جزیان پیدا می کند. درغیر این صورت این وابستگی در شکل بیمارگونه می تواند تبدیل به چسبندگی، اسارت عاطفی، خود شیفتگی و یا فقدان عزت نفس شود. دوران نوزادی یکی از بهترین زمان ها برای پرداختن به نیاز وابستگی فرد است. وقتی نوزادی به دنیا می آید نیاز دارد که مورد توجه همه جانبه قرار بگیرد. اولین ماه تولد بهترین فرصت برای پدر و مادر است که عشق و توجه خود را به نوزاد خود معطوف کنند. هرچه این عشق و توجه بیشتر و بهتر باشد، این نیاز در کودک جواب بهتر و کامل تری را دریافت می کند.

 

 

  •  نیاز به هویت هویت به معنای این که هر فرد نیاز دارد بداند کیست و چیست. این که کودک از چه خانواده ای است از چه قوم و فرهنگی است، پیشینه ی مذهبی و یا اعتقادی آن ها چیست، از چه ملیتی است و… می تواند بخشی از این هویت باشد. فرهنگی که هر فرد در زندگی دارد و این فرهنگ او را از سایرین جدا می کند. این جداسازی یعنی اینکه به فرد ویژگی هایی می دهد که تفاوت و تمایز او را با دیگران مشخص می کند. همین که کودک از بازگو شدن خاطرات کودکی خود لذت می برد و یا دوست دارد فیلم و یا عکس های نوزادی خود را ببیند و یا درباره ی زندگی گذشتگان خود سوال می کند، بخشی از این تلاش برای کسب هویت است. والدین و مربیان آگاه سعی می کنند تا به کودکان درباره ی این که چیستند و یا کیستند کار کنند. حس هویت با حس مالکیت آغاز می شود. حس مالکیت در دوران خردسالی بخشی از رشد کودک است و باید به کودک کمک کرد تا این حس را به خوبی تجربه کند. باید به کودک کمک کرد تا مالکیت را تجربه کند و از داشتن افراد، وسیله ها و… لذت ببرد. اگر تا ۳ سالگی کودکان مالکیت را به خوبی و کامل تجربه کنند، موجب می شود تا در بزرگسالی راحت تر از قید مالکیت رها شود و یا حداقل این که به خاطر تجربه ی این احساس اسیر وسیله ها و یا انسان های دیگر نشود.

 

 

  • نیاز به رشد و تعالی از دیدگاه فروم انسان در هر دوره از رشد خود متوجه می شود که باید از یک موجود ایستا و غیرفعال فاصله بگیرد. او فقط مخلوطی نیست که زندگی خود را برای رسیدن به نقطه ی پایان ادامه دهد. بلکه لازم است این زندگی را بسازد و کامل کند. به همین سبب آفرینندگی و خلق کردن و افزودن به دنیا نکته ای است که می تواند موجب بالندگی و تعالی شود. مثلا کودک را با انوع کارهای هنری آشنا کنید. درباره ی مخترعین و کاشفین با کودک صحبت کنید. کتاب قصه، شعر، ترانه های مختلف را برای کودک بخوانید. به او فرصت دهید تا چیزهای مختلفی بسازد و تمرین دهید که برای مسائل و مشکلات مختلف راه حل پیدا کند. حل مشکلات یکی از مهم ترین تمرین ها و اصولی است که موجب می شود تا کودک در مسیر سازندگی قرار بگیرد.
  •    عشق بارور یکی از راه های رسیدن به عشق ورزی بارور اصل توجه است. یعنی این که بتوانیم توجه کردن به محیط اطراف را به کودکان آموزش بدهیم. به کودک فرصت بدهیم تا به همه ی افراد پیرامون خود توجه کند. یعنی آن ها را ببیند و برای درک آنها تلاش کند. به کودکان کمک کنید تا به حیوان ها و گیاهان اطراف خود توجه کنند. کودک را با تفاوت ها و تنوع ها آشتی دهید.

در ادامه برای آگاهی علاقه مندان، برخی از کتاب های تربیتی  توسط فروشگاه اینترنتی کتاب کتابانه معرفی شده است:

نویسندگان این اثر پرطرف‌دار، با توجه به سابقه‌ی طولانی و مدت‌داری که در زمینه‌ی نگارش آثاری با موضوع ارتباط با کودکان و نوجوانان دارند، این‌بار حیطه‌ی مسائل آموزشی‌شان را در محیطی غیر از خانه کشانیده و مخاطب خود را از والدین به آموزگاران و مسؤولین مدرسه گسترش داده‌اند.

کتاب به بچه ها گفتن از بچه ها شنیدن، اثر آدل فابر و الین مازلیش

 نوجوانان بايستي بتوانند ترديد‌هايشان را بروز دهند و ترس‌هايشان را محرمانه بازگو کنند و به ياري بزرگسالاني که بدون قضاوت کردن سخنانشان را مي‌شنوند و کمکشان مي‌کنند تصميم‌هاي مسئولانه بگيرند و به کندوکاو درمورد گزينه‌هايشان بپردازند. اين در واقع همان موضوعی می باشد که در این اثر به آن پرداخته شده است.

کتاب به نوجوانان گفتن از نوجوانان شنیدن 3

دوران کودکی از حساس ترین برهه های زندگی است و به هر میزان که مراقبت و توجه والدین به کودک بیشتر باشد، والدین هم به لحاظ جسمی و هم روانی فرزندی سالم تر خواهند داشت. کتاب پیش رو نمونه ای کامل از منابعی است که می تواند به کلیه پرسش های والدین مبنی بر تربیت و پرورش فرزندانشان از بدو تولد تا 12ساگی، پاسخ دهد.

کتاب چگونه با کودکم رفتار کنم، اثر استفن گاربر

 

والدین نقشی اساسی در تربیت فرزندان دارند. والدین اولین بذرهای عواطف و احساسات را در کودکان می کارند که این بذرها رفتارهای کودکان در بزرگسالی  را تشکیل می دهند. اگر پدر و مادری به جای بذر های عشق، احترام، استقلال،  بذرهای ترس، نفرت یا احساس گناه را در فرزندشان بکارد در آینده روح و روان او را تخریب  می کنند. این کتاب آسیب های جسمی و روانی ناشی از رفتارهای غلط والدین و روش های درمان آن را در اختیارتان قرار می دهد.

کتاب والدین سمی، اثر سوزان فوروارد

در این کتاب به والدین یاد داده می شود که چگونه با فرزند نوجوان خود رابطه دوستانه و عاشقانه برقرار کنند.در “پنج زبان عشق نوجوانان” والدین یاد می گیرند چگونه زبان اصلی عشق نوجوان شان را پیدا و بین خود و او صمیمت و اعتمادی پایدار ایجاد کنند.

کتاب پنج زبان عشق نوجوانان، اثر گری چاپمن

برای داشتن کودکی شاد و سالم، باید والدین در وهله ی اول ویژگی های رفتاری و شخصیتی فرزند خود را بشناسند، و مطابق با نیازها و شخصیت او، با آن رفتار کنند و تربیت خود را با آن وفق دهند، چرا که نوع رفتار والدین با کودکان، ارتباط مستقیمی با تربیت آن ها دارد. این کتاب دارای مبانی آموزشی روان شناسی برای والدین و مربیان است که موجب حل نافرمانی های کودک در خانه و مدرسه می شود.

کتاب کودک نافرمان نوشته ی راسل ا. بارکلی

برخی افراد از ابراز محبت خود به فرزندانشان واهمه دارند، برخی نمی توانند با فرزندانشان که نسل ها با آن ها فاصله دارند ارتباط مطلوبی برقرار کنند. اما در نهایت همه ی ما می دانیم که هیچ عشقی عمیق تر و بی قید و شرط تر از عشق والدین به فرزندان نیست؛ مهم است که این محبت چگونه ابراز شود این کتاب برای والدین کمک بزرگی است تا بدانند چگونه عشق خود را به کودکانشان منتقل کنند.

کتاب پنج زبان عشق کودکان، اثر گری چاپمن

 این اثر حاصل 45 سال مطالعه، پژوهش، بررسی نظری و میدانی و همچنین یافته های کارگاه و سمینارهای دکتر فرهنگ هلاکویی است که در اختیار خوانندگان گذاشته شده است. این کتاب دارای این بُعد با اهمیت می باشد که علاوه بر ویژگی های جسمی کودک همچون تغذیه و حواس بویایی و شنیداری، به ابعاد ذهنی و عاطفی، همچنین ابعاد اجتماعی وی نیز پرداخته و می تواند راهنمای جامعی برای والدین باشد.

کتاب پرورش، تعلیم و تربیت تولد تا 3 سالگی 

کودک از حدود 3 سالگی متوجه احساسات و حالت انسان می شود که فرد«غمگین» و یا«خوشحال» است. خشمگین و یا راضی است. کوشش می کند که برای آن ها کاری انجام بدهد و در عین حال می داند حالی را که آن افراد دارند، می تواند واقعی و یا فقط تصنعی و مصنوعی باشد. اثر حاضر منبع خوبی برای شناخت همه ی ابعاد کودکتان از سن 3 تا 7 سالگی می باشد. همچنین شما می توانید از سایر کتاب های انتشارات با هدف برای شناخت و برخورد مناسب با فرزندتان تا سن 19 سالگی استفاده کنید.

کتاب پرورش، تعلیم و تربیت 3 تا 7 سالگی

این کتاب به بررسی مستقیم زندگی کودک از آغاز تولد می پردازد که بدین منظور پژوهش هایی در خانواده ها، شیرخوارگاه ها، مهدکودک ها و کلاس های آمادگی انجام گرفته است. در اثر حاضر به انواع خواسته های مختلفی که از کودکان بر حسب اینکه پسر یا دختر باشند انتظار می رود، تلاش هایی که باید برای انطباق با این انتظارات و توقعات انجام دهند و پاداش ها یا تنبیه هایی که در صورت برآوردن یا بر نیاوردن این توقعات به آن ها تعلق می گیرد پرداخته می شود.

کتاب اگر فرزند دختر دارید، اثر النا جانینی بلوتی

منبع: موسسه ی پژوهشی کودکان دنیا، الگوی کودک سالم، تهران: قطره (1397)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست فروشگاه