داستان

داستان های کودکانه

کاربرد داستان های کودک در رشد فکری

همانطور که می دانیم قصه از ابتدای آفرینش تا کنون وجود داشته است و شاید نخستین قصه، قصۀ آدم و حوا و نخستین قصه گو حضرت آدم باشد که ماجرای رانده شدنش از بهشت را برای فرزندانش تعریف کرد و به این شکل اولین داستان که بخشی از خاطرات شخصی بود بیان شد که مبحثی آموزشی را نیز دنبال می کرد.

قصه و قصه گویی از اهمیت ویژه ای برخوردار است تا جایی که افلاطون در مورد نقش ان اینطور بیان می کند: « باید پرستاران و مادران را وادار کنیم فقط حکایاتی را که پذیرفته ایم برای کودکان نقل کنند و متوجه باشند پرورشی که روح اطفال از راه گفتن حکایات به دست می آورد، به مراتب بیش تر از تربیتی است که جسم آن ها با ورزش پیدا می کند.»

داستانها نقش مهمی در رشد و پیشرفت کودکان دارند. کتابهایی که آنها می خوانند و شخصیتهایی که با آنها روبرو می شوند می توانند مانند دوستان شوند. همچنین برای کودکان خوب است که بدانند کتاب ها منبع مفیدی از اطلاعات هستند و مهارت های خوب خواندن یکی از موفقیت ها در زندگی آینده ی آنها به حساب می آید. کتاب خواندن به کودکان اعتماد به نفس می دهد و آنها می آموزند که چطور با  احساسات خود کنار بیایند و در زبان آموزی به مهارت برسند.

کودکانی که می توانند بخوبی بخوانند ، احتمالاً اعتماد به نفس بالاتری دارند. این امر به نفع آنها در مدرسه خواهد بود زیرا احساس می کنند می توانند کاملاً در فعالیت ها شرکت کنند. بخش دیگری از اعتماد به نفس باعث می شود تا کودک با نقش خود در جامعه و جایگاهش در اجتماع آشنا شود.

داستانها روش بسیار خوبی برای معرفی کلمات و ایده های جدید به زبان کودک است – از کتاب های تصویری که برای کودکان تهیه می شود تا رمان های پیچیده تر که برای نوجوانان تالیف می شوند. داستان ها می توانند به کودکان کمک کنند تا درباره مفاهیمی مانند شکل، اندازه، فضای و رنگ، بالا و پایین ، داخل و خارج، اعداد و نام اشیاء بیاموزند. کتاب ها همچنین می توانند در مورد کارهای روزمره از جمله نحوه مسواک زدن دندان، مراقبت از حیوانات، تمیز کردن و مرتب کردن و تهیه غذا به کودکان مطالبی بیاموزند.

داستان ها همچنین برای آموزش ایده های پیچیده تر ، مانند اهمیت اشتراک ، گذر زمان ، دلسوزی برای دیگران مفید هستند. آنها می توانند در هنگام تلاش برای توضیح وقایع آسیب زا، مانند تجزیه خانواده و گرسنگی مفید باشند. داستان مبتنی بر زندگی واقعی همچنین می تواند کودکان را با تجربه زندگی دیگران آشنا سازد، این دست داستان ها به آنها نشان می دهد که جهان متنوع است و زندگی برخی افراد بسیار متفاوت از زندگی آنهاست؛ و آنچه در یادگیری از طریق داستان ها بسیار جالب است این است که این روند به روشی طبیعی انجام می شود. اصلاً هیچ آموزش مستقیمی وجود ندارد، آنها فقط از خواندن داستان نکات را می آموزند.

کتاب های داستان برای کودکان و نوجوانان می توانند منبع آرامش نیز باشند به عنوان مثال ، قبل از خواب، خواندن داستان می تواند برای استراحت مفید باشد. آنها به کودکان این امکان را می دهند که استرس ها و فشارهای روز را فراموش کنند و مدتی در خیال خود افراط کنند. آرامش بخشی از یک داستان بسیار دوست داشتنی، قافیه و تکرار در یک کتاب تصویر ، به علاوه احساس امنیت  می توانند باعث رشد شوند و همه ی این ها با هم  به کودک کمک می کند تا آرامش یابد.

داستانها با ایده هایی که در خود دارند به تخیل و فعالسازی ذهن کودک کمک می کنند تا با ایده هایی در مورد دنیاهای تخیلی، سایر سیارات، نقاط مختلف در زمان و شخصیت های اختراع شده آشنا شوند و این کودکان را تشویق خواهد کرد تا درک کنند که می توانند و باید هر کاری را که می خواهند تصور کنند. زیبایی داستان این است که آنها می توانند فوق العاده واقع بینانه یا فوق العاده خیالی باشند.

هنگامی که کودکان داستانهایی می خوانند که شامل احساسات است ، می تواند به آنها کمک کند احساسات خود را درک کنند و بپذیرند. به آنها کمک می کند تا درک کنند که کودکان دیگری نیز وجود دارند که احساساتی شبیه و یا متفاوت از آنها دارند. این به کودک کمک می کند تا درک کند که احساسات طبیعی است و باید ابراز شود. او خواهد آموخت که چطور به این احساسات پاسخ بدهد و یا ممکن است چه پاسخی از محیط دریافت کند.

همانطور که مشاهده می کنید، داستان های کودکان به دلایل مختلف از اهمیت زیادی برخوردار است و بخش مهمی از روند رشد کودکان را به عهده دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.