hesabdari

حسابداری از چه می گوید؟-کتابانه

درآمد یک سازمان در یک ستون می رود، جریان خروجی در ستونی دیگر؛ اگر این دو ستون به هم نرسند، مشاغل می توانند مشکلات جدی داشته باشند. حسابدار قبل از اینکه مشکلی ایجاد شود، سعی دارد تا این اختلافات را برطرف نماید.

حسابداری را می توان به عنوان یک روش کمّی توصیف کرد که برای ارزیابی وضعیت مالی یک فرد و یا تجارت در یک نقطه ی معین از زمان استفاده می شود. حسابداری به یک سازمان کمک می کند تا با جمع آوری، سازماندهی و برقراری اطلاعات در مورد فعالیت های خود، به اهدافش برسد. سیستم حسابداری به منظور ثبت و جمع بندی معاملات تجاری و مالی و سپس تجزیه و تحلیل، تأیید و گزارش نتایج طراحی شده است. به عبارتی حسابداری، خون حیات یک تجارت است؛ چرا که همه ی مشاغل به نوعی به حسابداری نیاز دارند و بخشی اساسی از محیط تجارت معاصر محسوب می گردد. حسابداری روشی برای برقراری ارتباط سلامت مالی یک تجارت یا سازمان به هر یک از طرفین ذینفع است و هم چنین روشی برای ارزیابی دارایی ها، بدهی ها و گردش پول می باشد. بر اساس این تعاریف، می توان نتیجه گرفت که حسابداری نه تنها در مشاغل بلکه در زندگی افراد نیز بسیار مهم است. از حسابداری هم چنین برای تعیین دارایی ها، بدهی ها، سرمایه گذاری ها و جریان وجوه نقد یک نهاد خاص استفاده می شود. این کار با استفاده یک چارچوب قانونی تعیین شده انجام می شود که شامل دستورالعمل های خاصی است که به راحتی قابل فهم و پیگیری است. در مجموع، اصول اساسی حسابداری به عنوان اصول پذیرفته (GAAP)، متخصصان حسابداری را در تولید گزارش های مالی راهنمایی می کند.

گفتنی است که حسابداری یکی از مشاغل قدیمی در تاریخ است؛ زیرا تاریخ آن به برخی از قدیمی ترین اسناد مکتوب معروف، که سوابق تجاری بین النهرین است بازمی گردد.

حسابدار

تعهدات حقوقی

کلیه ی نهادهای حقوقی وظیفه ی قانونی دارند تا سالانه اطلاعات مالی خود را گزارش دهند. این فرایند در کلیه ی بنگاه های اقتصادی در سر تا سر جهان دیده می شد و فقط در نوع اصول موجود برای هدایت این فرایند، تفاوت هایی دیده می شود. لازم است تا اطمینان حاصل شود که کلیه ی فعالیت های اقتصادی بنگاه ها به شکلی قانونی و بدون تقلب انجام می شود؛ این امر به خصوص در کشورهایی که مقررات مالیاتی خاصی دارند و باید سالانه پرداخت صورت بگیرد (یعنی مالیات بر درآمد) ضروری است. از این رو بدون حسابداری، ارزیابی ناسازگاری ها و رفتارهای احتمالی مالی در بین شهروندان برای دولت غیرممکن است.

به عنوان مثال فردی را در نظر بگیرید که سالانه 100000 دلار درآمد کسب می کند، اما فقط درآمد 80000 دلاری را گزارش می کند. بنابراین دولت برای ردیابی این نوع اختلافات، نیاز به گزارشات حسابداری دارد.

برخی از دلایلی که ذینفعان داخلی و خارجی از حسابداری و کارهایی که حسابداران انجام می دهند بهره مند می شوند عبارتند از:

 • تأمین کنندگان می توانند ترازنامه های شرکت هایی که در خدمت آن ها هستند را ببینند و اطمینان حاصل کنند که می توانند انتظار بی درنگ برای کالاهای خود داشته باشند و محصولات و خدمات را فراهم آورند.
 • بانک ها، لیزینگ و سایر خدمات را ارائه نمی دهند مگر این که بتوانند حسابداری مطمئن از امور مالی یک شرکت را مشاهده کنند.
 • کارمندان یک سازمان می خواهند ارقامی را ببینند که نشان دهد شرکت در حال حاضر قابل دوام است و می تواند به حیات خود ادامه دهد.

حسابداران می توانند دارای تخصص های مختلفی از جمله موارد زیر باشند:

 • مالیات: هر یک از مشاغل باید مالیات بپردازد و هر یک می خواهند تا حد امکان مالیات کمتری بپردازد. حسابداران می توانند به این امر کمک کنند.
 • حقوق و دستمزد: بنگاه ها باید به کارکنان خود حقوق پرداخت کنند. اما مهم تر از آن، باید مواردی هم چون هزینه بیمه تأمین اجتماعی، بازنشستگی و … را نیز پرداخت کنند. حساب و کتاب همه ی این موارد بر عهده ی حسابداران می باشد.
 • صورت حساب های دریافتنی و پرداختنی: صورت حساب هایی که باید پرداخت شود، چه به پیمانکاران، فروشندگان یا تأمین کنندگان و چه پرداخت هایی که وارد می شوند، همه باید پردازش شوند. حسابداران یا ادارات حسابداری این پردازش ها را انجام می دهند.

چندین گزارش مالی با کمک اصول حسابداری ایجاد می شود که این گزارشات به نوبه ی خود به سازمان ها در ارزیابی سلامت مالی خود و در تصمیم گیری های مهم تجاری کمک می کنند:

ترازنامه

برگه درآمد

حفظ حقوق صاحبان سهام

گزارش دارایی و بدهی

صورت سود و زیان

حسابداری را می توان به 7 دسته تقسیم بندی کرد که هر کدام با عوامل مختلفی سر وکار دارند:

حسابداری مالی

حسابداری مدیریت

حسابداری هزینه

حسابداری مالیاتی

حسابداری دولت

حسابداری بهداشتی

حسابرسی

در اینجا به تعریفی مختصر از نقش برخی از این گروه ها می پردازیم:

نقش حسابداری مدیریت در مشاغل مدرن، که به عنوان حسابداری مدیریتی نیز شناخته می شود، شامل ارائه ی اطلاعات حسابداری به مدیران درون مشاغل است و مدیران را قادر می سازد تا به خوبی مدیریت و تصمیم گیری کنند و انجام وظایف بخش های مختلف را کنترل نمایند. این قسمت، از حسابداری هزینه متمایز است که هدف آن صرفاً ثبت هزینه های تحمیل شده در یک تجارت و درواقع حسابداری مالی است که مربوط به تهیه ی صورت های مالی برای تصمیم گیرندگان و هم چنین ذینفعان داخلی و خارجی مانند سهام داران، تأمین کنندگان، طلبکاران، بانک ها، کارمندان، سازمان های دولتی، مشتریان و … می باشد. حسابداری مدیریت بر آینده تأکید دارد و همان طور که اشاره شد، هدف آن تأثیرگذاری بر رفتار مدیران و کارمندان در دستیابی به اهداف یک تجارت است. حسابداری مدیریت به ویژه با اصول حسابداری پذیرفته شده (GAAP) یا استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی (IFRS)، مانند حسابداری هزینه و حسابداری مالی محدود نمی شود.

حسابداری مالی نقش بسیار مهمی خصوصاً برای مشاغل کوچک دارد. صاحبان مشاغل کوچک از حسابداری مالی برای ارتباط دادن اطلاعات با اشخاص خارجی از طریق صورت های مالی استفاده می کنند. کاربران خارجی صورت های مالی را بررس یکرده و نتایج را با انتظارات خود مقایسه می کنند و از این طریق شرکت را ارزیابی می کنند. کاربران  خارجی شامل بانک ها، تأمین کنندگان و شرکت های لیزینگ می باشند.

حسابرسی

واضح است که در محیط تجارت معاصر، نقش یک حسابدار ضروری است. به بیان دیگر، توضیح نقش حسابداری در دوران مدرن، ترسیم وظایف متنوع و حیاتی است که حسابداران برای هر شغلی انجام می دهند؛ وظایفی که به حفظ شرکت به صورت سودآور و پایدار هم در زمان حال و هم در زمان آینده کمک می کند. امروزه افراد زیادی در این رشته ی پر طرفدار دانشگاهی،  فارغ التحصیل می گردند که در دوران تحصیل شان کتاب های مختلفی از مؤلفان برجسته ی این حیطه را در امتحاناتشان مطالعه می نمایند. برخی از این کتب عبارتند از:

این مقاله توسط گروه فرهنگی کتابانه گردآوری شده است.

مقالات مرتبط: 

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  فهرست فروشگاه