با یادگیری زبان دوم زندگی تان را تغییر دهید – کتابانه

مطالعات فیزیولوژیکی نشان داده است که صحبت کردن به دو یا چند زبان، دارای تاثیر بسیار خوبی در فرایند شناختی است. یادگیری یک زبان خارجی می‌تواند زندگی شما را به شیوه‌های زیادی بهبود بخشد و بر مواردی مانند سلامتی، فرصت‌های شغلی، روابط و رشد و توسعه‌ ی فردی اثر بگذارد. متاسفانه عموما آدم‌ها در یادگیری زبان‌های دیگری غیر از زبان مادری‌شان بسیار تنبل هستند. وقتی زبان دیگری را بدانید درهای زیادی به رویتان گشوده می‌شود. یادگیری زبان جدید یکی از سخت ترین کارهایی است که بر عهده‌ مغز قرار می‌گیرد. با این حال فواید آن به قدری زیاد است که تمام سختی یادگیری را جبران می‌کند. از آنجایی که  هر زبان، سختی خاص خود را دارد، یادگیری آن برای مغز یک تمرین محسوب می‌شود و زمانی که مغز شما در وضعیت تمرین قرار می‌گیرد به مرور زمان قوی ‌تر می‌شود.

در گذشته باور عمومی، بر این پایه استوار بود که پرورش کودکان در یک خانه ‌ی دو زبانه می‌تواند به رشد فکری آن‌ها آسیب بزند. متخصصان عقیده داشتند که این شرایط می‌تواند مغز کودکان را کاملا گیج کند و زمینه‌ ای برای ابتلا به بیماری‌هایی مثل اسکیزوفرنی یا هویت چندگانه به وجود بیاید. ولی دانش انسان در این مورد بیشتر شد و بالاخره متخصصان به این نتیجه رسیدند که واقعیت برعکس چیزی است که در گذشته باور داشته اند.

در این مقاله قصد آن را داریم که به برخی  مزیت های یادگیری زبان خارجی بپردازیم:

1 – حافظه بهتری خواهید داشت تحقیقات نشان داده کودکانی که زبان دوم را یاد می گیرند، می توانند خاطرات را بهتر از سخنرانان فقط با یک زبان به یاد بیاورند. هنگامی که مغز شما از سرعت خود خارج می شود و مجبور می شود کلمات خاص را به چند زبان به یاد بیاورد، این امر در مناطقی که مسئول ذخیره و بازیابی اطلاعات هستند، قدرت ایجاد می کند. یادگیری زبان دوم یکی از بهترین روش‌های عملی برای بالا بردن ذکاوت و تیزهوشی است، همچنین می‌تواند از مغز شما در برابر کهولت سن محافظت کند.

2 – باعث افزایش اعتماد به نفس شما می شود اعتماد به نفس هنگام تسلط بر مهارت جدید افزایش می یابد و یادگیری یک زبان خارجی نیز یکی از این مهارت ها است و باعث افزایش اعتماد به نفس شما می شود. بیایید اینگونه با این موضوع روبرو شویم: افراد با اعتماد به نفس جالب تر از افرادی هستند که از خود مطمئن نیستند. تکنیک هایی که برای توسعه زبان دوم به کار می برید باعث می شود ذهنیت بیشتری داشته باشید. اگر خجالتی هستید اما می خواهید با افراد جدیدی روبرو شوید، بهتر است سراغ یادگیری زبان دیگری بروید و مهارت های صحبت کردن را تمرین کنید. این دریچه ای عالی برای ورود به دنیایی متفاوت، داشتن دوستان جدید، گسترش افق و گسترش تجربیات زندگی است. به علاوه، چه کسی نمی خواهد جالب تر باشد؟

3 – برای رفتن به سفر عالی است لودویگ ویتگنشتاین، فیلسوف اتریشی، معتقد است که “محدودیت های زبان شما محدوده دنیای شما است” و این حرف او کاملا درست می باشد. دانستن بیش از یک زبان به شما حق انتخاب بیشتری در انتخاب مقصد برای تعطیلات به شما می دهد. اگر بتوانید به زبان سایر کشورها صحبت کنید، رفتن به یک سفر خارجی برای شما امری ساده تر می شود. البته تسلط کامل نیز لازم نیست، مردم محلی در هرجای دیگری قدردان تلاش شما برای حداقل یادگیری و برقراری ارتباط با زبان آن ها هستند. این سطح احترام بیشتری را نشان می دهد و روشی آسان برای دیدار با افراد جدید است. همچنین صحبت راحت به یک زبان خارجی خود می تواند انگیزه ای باشد برای ورود به کشورهای دیگر و تمرین صحبت در آن جا.

4 – درک عمیق سایر فرهنگ ها ما غالباً متوجه نمی شویم که زبان ما تا چه اندازه بر دیدگاه ما نسبت به جهان و افراد دیگر تأثیر می گذارد. آشنایی با یک زبان خارجی چشم اندازها و دیدگاه های جدیدی را به روی شما باز می کند و این امکان را به شما می دهد تا دیدگاه های دیگر را درک کرده و عقایدی غیر از عقاید خود را در آغوش بگیرید. علاوه بر این، وقتی ماه ها در مورد فرهنگ دیگری می آموزید، پیشگیری از آن فرهنگ دشوار است. کافی است بگوییم، یک راه برای افزایش شفقت و فراگیر بودن در جهان این است که همه بتوانند زبان دوم را مطالعه کنند.

اگر بخواهیم راجع به اثرات مثبت یادگیری زبان سایر ملل، همچون زبان آلمانی، انگلیسی، فرانسوی، استانبولی، عربی و… بگوییم نکات زیادی قابل گفتن است. در این مقاله به همین موارد اندک ولی کلیدی کفایت می کنیم. اما برای یادگیری زبان دوم بهترین قدم می تواند استفاده از کتاب های آموزشی، نرم افزارها و فیلم ها باشد. از جمله کتاب هایی که می توانند به شما کمک کنند:

کتاب های listening که همراه با CD هستند و قدرت شنوایی شما را افزایش می دهند. کتاب های reading  و writing که در سطوح مختلفی وجود دارند و از همان آغاز کار می توانند شما را در خواندن و نوشتن یاری کنند. یکی دیگر از کتاب هایی که بسیار در یادگیری شما موثر است short story  ها هستند، این داستان های کوتاه علاوه بر آموزش سرگرم کننده هم می باشند. فرهنگ ها و کتاب های ضرب المثل هم در آشنایی با زبان و فرهنگ سایر ملل بسیار تاثیر گذارند. اگر به دنبال یافتن واژه های جدید در زبان ها هستید کتاب های vocabulary گزینه ی مناسبی هستند. حتی اگر می خواهید مکالمه ی شما قوی تر باشد در این زمینه هم کتاب های جداگانه وجود دارد. شما پس از طی کردن مراحل یادگیری یک زبان از جمله آموختن: قواعد دستوری، لغات، افعال، نوشتن، خواندن، مکالمه و… می توانید با خیالی آسوده رمان های خارجی را بخوانید یا فیلم های خارجی ببینید، همچنین در آزمون های مختلف همچون تافل، آیلتس و… شرکت کنید.

این مقاله توسط گروه فرهنگی کتابانه گردآوری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست فروشگاه