آنچه در کتاب ها نهفته است! – کتابانه

کتاب ها از عالی ترین ابزارها جهت حفظ و انتقال دانش و دستاوردهای پیشینیان به نسل های بعدی به شمار می روند.

آيا مي توان گفت تمامي دانش انساني از تجربه فردي و مستقيم سرچشمه مي گيرد؟ هیچکس توان آن را ندارد که در طول عمر کوتاه خویش به فردی کاملا فرهیخته و علامه بدل شود، یا همه چیز را خود به تنهایی کشف و تجربه کند. اما انسان ها از دیرباز حاصل اندیشه ها و تجربیات و آنچه گرد آورده اند را به گونه ای برای انتقال به نسل بعدی خود آماده کردند؛ یعنی هر نسل به راحتی با مطالعه ی دستاوردهای پیشینیان می تواند مسیر آن ها را ادامه دهد و به کشفیات و مباحث جدیدتری هم دست یابد.

ما وارث دانش و افكار پيشينيانيم و ميراث دار ابزار و وسايل آنان، پس بايد نگاهدارنده و انتقال دهنده دانش آنان نيز باشيم.  كل گنجينه دانش نو و كهنه كه در دست جامعه است به دو شكل وجود دارد، بخشي از آن به طور شفاهی از سینه ای به سینه دیگر منتقل گشته و در اذهان انسان های زنده در جولان است؛ اما شكل بزرگ تر آن در كتاب ها و ديگر پيشينه ها انباشته و نهفته است. از کتاب می توان به عنوان عالي ترين ابزار حفظ و انتقال دانش بشري در طول تاريخ ياد كرد در عين حال فراگيرترين و پرطرفدارترين مقوله فرهنگي در ميان كودك، نوجوان، جوان، ميانسال و بزرگسال تا امروز بوده است.  این محصول فرهنگی که حاصل اندیشه و آراء نویسندگان و دانشمندان می باشد با پیدایش صنعت “چاپ” و صنعت عظیمی به نام “نشر” فراگیر شد. انتشار ميلياردها نسخه كتاب و مجله به صدها زبان در سرتاسر جهان بر اين واقعيت گواهي مي دهد كه حضور كتاب و نوشتار در زندگي، حضوري غيرقابل انكار و ضروري است.

ما امروزه شاهد انتشار کتاب ها در موضوع های بسیار متنوعی می باشیم، زیرا نیاز انسان چنین ایجاب می کند، همچنین انسان موجودی ذاتا کنجکاو است که خواهان آگاهی درباره همه چیز می باشد. اما در این میان شاید بسیاری به این دلیل که از موضوع مورد علاقه ی خود آگاهی ندارند سراغ مطالعه نمی روند، این افراد باید بدانند که کتاب خوب از دیدگاه هر فرد، تعریف خاص و منحصر به فردی دارد، تعریفی که ممکن است در شرایط و زمان‌های مختلف، متفاوت باشد. اما موضوعی که در آن هیچ شک و تردیدی وجود ندارد، این است که شما وقتی کتاب‌های بیشتر و بهتری می‌خوانید دید وسیع‌تری پیدا می ‌کنید و به همان نسبت تعریف شما از کتاب خوب کامل ‌تر می‌شود، و نکته مهم اینکه شما هرچقدر بیشتر کتاب بخوانید، بهتر متوجه می‌شوید که به چه نوع کتابی علاقه دارید. کتاب های بسیاری از گذشته تا امروز نوشته شده که خواندن آن برای اکثریت یک جامعه ی انسانی با هر مقام و مرتبه ی اجتماعی می تواند مفید واقع شود. از جمله این نوع آثار می توان به کتبی که در زمینه های: فلسفی، سیاسی، جامعه شناسی، ادبی، تاریخی، علمی و … نگاشته شده است اشاره نمود. چنین کتاب هایی با مطالبی که در خود جای می دهند، معمولا تاثیر شگفتی در فرهنگ یک جامعه، تربیت یک نسل، روح خوانندگان و… دارند. برای مثال:

کتاب جامعه شناسی به گونه ای مطالعه قوانین و فرایندهای اجتماعی است که مردم را نه تنها به عنوان افراد و اشخاص بلکه به عنوان اعضاء انجمن ها ،گروه ها و نهادهای اجتماعی شناسانده و مورد بررسی قرار می دهد.

کتاب فلسفی کتب فلسفی روشی برای فهم وجود خودمان و جهانمان از راه پژوهش تخصصی، مطالعه ی کلی و کشف اساسی مسئله هایی همچون هستی، واقعیت، آگاهی از خرد و…ارائه می دهد.

کتاب تاریخی تاریخ آیینه ای است که تصویر هزاران سال سرگذشت پرکشاکش حیات، اندیشه و تحول را به انسان نشان می دهد و مایه پند و عبرت از گذشتگان و سرنوشتشان می باشد.

کتاب ادبی از ادبیات می توان به عنوان غذای روح آدمی یاد کرد، زشتی های جهان در سایه ی ادبیات قابل تحمل است. خواندن یک اثر ادبی شما را از مکان و زمان فارغ می کند و ادبیات توانایی نگاه کردن به زندگی از دید دیگران و گاهی حتی اشیاء بی‌جان را به ما می‌دهد و از طریق سفری که با کلمات نگاشته شده تخیل خواننده را قوت می‌بخشد.

این مقاله توسط گروه فرهنگی کتابانه گردآوری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست فروشگاه