آموزش

آموزش و کسب مهارت در کودکی

تاثیر کتاب های آموزشی کودک در سنین پیش از دبستان

بدون در نظر گرفتن پیشینه خانوادگی و محیط رشد کودکان می توان گفت که خواندن کتاب های داستان و استفاده از کتاب های کمک آموزشی و یا سرگرمی برای کودکان در سنین پایین تاثیر مثبت و مستقیمی بر میزان پیشرفت علمی آنها در سنین بالاتر خواهد داشت. این کتاب ها کمک می کنند تا آنها به مهارت های شناختی لازم در زندگی برسند. در یک ارزیابی از کودکان دبستانی مشخص شده؛ آنها که در سن کمتر از 4 سالگی و قبل از دبستان تا حدودی با خواندن و نوشتن و یا با برخی مهارت ها آشنا بوده اند در دوران مدرسه نمرات بالاتری را کسب کرده اند. حالا اگر همین آموزش ها در بستر مناسب خانه وخانواده و محیط اجتماعی مطلوب لحاظ شود تاثیرگذارتر نیز خواهد بود. دوران کودکی  در واقع دورانی است که پدر ومادر می توانند بر روی  مهارت های شناختی کودکشان سرمایه گذاری کنند و در آینده از بالندگی کودکشان لذت ببرند و فردی مفیدی را وارد اجتماع کنند. در اینجا لازم است به نحوه ی تاثیر ای کتاب ها بر روی کودکان اشاراتی شود تا والدین نیز به درک لازم برسند.

زمانی که والدین برای کودکشان کتاب داستان می خوانند زمینه را فراهم می سازند تا کودک تسلط بیشتری بر روی کلمات پیدا کند؛ دایره ی لغاتش افزایش یابد و به رشد زبانی و گفتاری و حتی نوشتاری لازم دست یابد.  کسب این مهارت  کمک می کند تا کودک بیاموزد که چطور گوش کند، چطور صحبت کند و خواسته اش را بیان نماید، خوب بخواند، بنویسد و درکش از محیط اطرافش بالا رفته و توانایی ارتباط برقرار کردن را پیدا کند.

تمامی این مهارت ها با هم مرتبط هستند و در مدرسه و سالهای بالاتر مربیان تلاش می کنند این مهارت ها را در جهت یادگیری مفاهیم جدیدتر و پیشرفته تر پرورش دهند. استفاده از کتاب های رنگ آمیزی، پازل ، ماز و … به رشد جسمی یعنی حرکت انگشتان و رشد فکری و همگام سازی این عضو ها موثر خواهند بود و باعث می شوند تا کودکان به مهارت لازم در دست ورزی برسند و این راهی است برای اینکه در مراحل بالاتربا نوشتن مشکل پیدا نکنند؛ بازی با همسالان و مشارکت با آنها به او می آموزد که چطور تعامل اجتماعی داشته باشد و چطور تبادل اطلاعات کند.

هنگامی که کودکان یاد می گیرند پیچیده تر فکر کنند، تصمیم گیری کنند و مشکلات را حل کنند، مهارت های تفکر یا شناختی رشد می کنند. کودکان خردسال همانطور که کاوش می کنند، سؤال می کنند و ایجاد می کنند، مهارت های تفکر خود را بهبود می بخشند. تأمل در استفاده از اطلاعات به فرزند شما اجازه می دهد دنیای اطراف خود را بفهمد.

نکته ای که والدین باید به آن توجه داشته باشند این است که خواندن با صدای بلند برای کودکان خردسال بسیار مهم است زیرا به آنها کمک می کند تا اطلاعات و مهارت های لازم را برای موفقیت در مدرسه و زندگی کسب کنند. خواندن کتاب ها را به یک تجربه لذت بخش تبدیل کنید. مکانی راحت را انتخاب کنید که کودکان بتوانند در کنار شما بنشینند. به آنها کمک کنید احساس امنیت کنند و به خواندن علاقه مند شوند؛ به کودکان نشان دهید که خواندن، یک فعالیت جالب و با ارزش است. وقتی کودکان از خواندن مطالب لذت ببرند، عاشق کتاب و مشتاق یادگیری می شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.